Erişilebilirlik

1 Ocak Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Amerika'nın 2000'li yılları 11 Eylül saldırılarının gölgesi altında yaşadığı görüşünde. Gazete, 2010'lu yıllara girerken Amerika'nın ideallerini yaşatıp yaşatamayacağını sorguluyor:

"Yaşam devam ettikçe çatışma da bitmeyecektir. Her zaman sorunlar ve düşmanlıklar olacaktır. 19. yüzyılda Avrupa'nın eski güçleri bütün bunlarla uğraşabilecek enerji ve düşüncelere sahip değildi. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra, Amerika'nın uyguladığı yöntem ise çok farklıydı. Bütün dünya çapında zor durumdaki ülkelere yardım edilmesi, serbest ticaret, açık toplum, demokrasi, insan hakları, hoşgörü, herkese tanınan anayasal haklar ve seyahat özgürlüğü gibi unsurlar içeriyordu. Bütün bu düşünceler hem Amerika'ya hem de dünyaya büyük fayda sağladı. Şimdi ekonomideki belirsizlikler sürerken, ulusal kaynaklarımız azalmışken ve gençlerimiz her gün uzak bölgelerde yaşamını yitirirken bu ideallere olan inancımızı sürdürüp sürdüremeyeceğimiz önümüzdeki on yılın en önemli sorusudur."

Christian Science Monitor Amerikan çağının bittiği yorumlarına karşı çıkıyor. Gazete, yaşanan bütün sorunlara rağmen Amerika'nın hala en güçlü ülke olduğunu savunuyor.

"Gazeteler ve televizyonlar son on yılın tam bir felaket olduğu düşüncesini yayıyorlar. Terör saldırılarını, iki sıcak savaşı, Katrina Kasırgası'nı, büyük durgunluğu ve rekor seviyedeki bütçe açığını hatırlatıyorlar. Tıpkı İngiliz, Osmanlı ve Roma İmparatorlukları gibi Amerika'nın da güneşinin battığı sonucuna varıyorlar. Ancak Amerika, hiçbir zaman imparatorluk kurma peşinde koşmadı. Amerika'nın çıkarı özgürlüğü korumak ve yaymaktır. Amerika'nın büyüklüğü de bundan kaynaklanmaktadır. Amerika'nın bu özelliği değişmedi. Bu nedenle Amerikan vatandaşlığına geçmek isteyenlerin sayısı hala artıyor. Yabancılar Amerika'nın cazibesini görüyorlar. Amerikalılar da bu büyüklüğün farkına varmalıdır."

New York Times zamanın, takvim yapraklarına bağlı olmayan bir süreklilik içinde aktığını yazıyor. Gazete, bu süreklilik içinde yeni yıl tatilinin insanlara soluklanma ve düşünme fırsatı verdiğini belirtiyor:

"Yeni yıl her zaman, geleceğe doğru koşmadan önce, geçmişimizi gözden geçirme şansı verir. Bize birer fani olduğumuzu ve zamanın ne kadar ilginç bir kavram olduğunu hatırlatır. Küçükken size karşıdan karşıya geçmeyi öğretenlerin hiç biri zamanın nasıl işlediğini anlatmadı. Geçmişi geride bırakıp geleceğe doğru koşarken, zamanın da geçtiğini ve büyüdüğünüzü fark ettiniz. Ama gelecekteki belirsizlik, aynı zamanda fırsatları da içinde barındırıyor. Hepimiz ileriye doğru gidiyoruz. Bazılarımız bunu daha büyük bir hevesle yapıyor. Ve daha düne kadar inanılmaz görünen 2010 yılı başladı bile."

Boston Globe gazetesi Bush döneminde yapılan düzenleme nedeniyle miras kalan gayrimenkuller için 2010 yılında vergi oranının sıfır olacağını hatırlatıyor. Gazete, Kongre'yi bu konuda derhal harekete geçmeye çağırıyor:

"Bush döneminde yapılan düzenleme nedeniyle, miras kalan gayrimenkuller için 2010'da vergi ödenmeyecek, 2011'de ise yeniden eski oranda vergi ödenecek. Yani, 2010 yılında ölen zenginler, ailelerinin milyonlarca dolar kar etmesini sağlayacak. Eğer Kongre, son sekiz buçuk yılda gereken önlemi alsaydı böyle bir sorun yaşamak zorunda kalmayacaktık. Ama şimdi 2010 için geriye dönük bir vergi düzenlemesi yapılmazsa, 2008'de 26,5 milyar doları bulan bir gelir kaynağı ortadan kalkmış olacak. Bazıları geriye dönük bir vergilendirmenin anayasaya aykırı olduğunu öne sürse de, geçmişte buna benzer düzenlemeler yapıldığını unutmamak gerekiyor."

XS
SM
MD
LG