Erişilebilirlik

Amerika'da Tarihi Bir Yıl


2009 Amerika için tarihi bir yıl oldu. Barack Obama, Amerikan tarihinin ilk siyah başkanı olarak Beyaz Saray’a yerleşti. Obama’nın Ocak ayında Kongre binası önündeki yemin törenini ülkenin her köşesinden gelen yaklaşık bir milyon kişi dondurucu soğukta izledi.

Görevinin ilk yılında Başkan Obama’yı oldukça zor iç ve dış görevler bekliyordu. Krize giren ekonomiyi canlandırmak, Amerika’yı, yıllardan beri bir türlü gerçekleştirilemeyen köklü bir sağlık reformuna kavuşturmak, Afganistan savaşına destek kazanmak ve Küba adasındaki Amerikan üssünde bulunan Guantanamo hapishanesini kapatmak bunların başında geliyordu.

Milyonlarca kişinin işini kaybetmesine, işsizliğin 26 yılın en yüksek düzeyine çıkmasına yol açan ekonomik kriz, başkanın ilk el attığı iş oldu. Obama 1930’lı yılların Büyük Bunalımı’ndan bu yana en ciddi krizle karşılaşan ekonomiye canlılık kazandırabilmek amacıyla, 78 milyar dolarlık ekonomik canlandırma paketini Şubat ayında Kongre’ye kabul ettirdi.

Seçimden önce halka vadettiği sağlık reformu, Başkan’ın ikinci büyük projesiydi. Aylar süren tartışmalardan sonra Senato’nun da Noel öncesi reform tasarısını onaylaması Başkan Obama için çok büyük bir başarı oldu.

Başkan’ın Nobel barış ödülüne layık görülmesi kendisi dahil herkes için büyük bir sürprizdi. Obama ödülü almak için Oslo’ya gitmeden birkaç gün önce, yeni stratejisi çerçevesinde Afganistan’a 30 bin ek asker göndereceğini açıkladı.

Kennedy kardeşlerin sonuncusu olan Massachusetts Senatörü Edward Kennedy Ağustos ayında beyin kanserine yenik düştü. İki kardeşi, Başkan John Kennedy ve Adalet Bakanı Robert Kennedy suikaste kurban gitmişti.

Domuz gribi salgını ve salgınla mücadele, bir çok ülkede olduğu gibi Amerika’da da öne geçen konulardan biri oldu. Dünya Sağlık Örgütü hastalıktan bugüne kadar 11 bin beş yüz kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Müzik dünyasının devi, dünyaca ünlü pop sanatçısı Michael Jackson 50 yaşında, aldığı çok sayıda ilaç yüzünden hayata veda etti. Jackson’un doktoru hakkında ölüme sebep olduğu iddiasıyla soruşturma açıldı.

İklim değişikliğiyle mücadele 2009’un başlıca konuları arasındaydı. Kopenhag’daki uluslar arası konferansta konuşan Başkan Obama, tarihte ilk kez önde gelen sanayileşmiş ülkelerin, bu tehdide karşı koyma sorumluluğunu üstlendiklerini belirtti. Ancak konferansta varılan, kesin taahhütler içermeyen ve bağlayıcı nitelikte olmayan anlaşma, çevrecilerin ve kalkınmakta olan ülkelerin beklentilerine yanıt vermekten uzak kaldı.

XS
SM
MD
LG