Erişilebilirlik

ABD Ekonomisi Tahminlerden Daha Yavaş Büyüyor


Son ekonomik verilere göre Amerikan ekonomisi, tahminlerden daha yavaş büyüme kaydetti. Amerika Ticaret Bakanlığı, gayrı safi yurtiçi hasılanın Temmuz ve Eylül ayları arasında yıllık %2,2 oranında arttığını bildirdi. Önceki tahminler bu büyümenin %2,8 oranında olacağı yönündeydi. Beklentilerin düşük çıkmasına rağmen diğer ekonomik göstergeler, dördüncü çeyrek için daha iyi gelişmelere işaret ediyor. Yine de uzmanlar ekonomide keskin bir geriye dönüş beklemiyor.

Tüketici Hala Tüketniyor

Ekonomik büyümenin üçüncü çeyrekte ilk tahminlerden daha az olduğunu bildiren Amerika Ticaret Bakanlığı, bunu tüketici harcamalarının düşüklüğüne, inşaat sektörünün zayıflığına ve şirketlerin yeni siparişler vermek yerine eldeki stoklarını elden çıkarmasına bağlıyor. Yine de bu dönemde gayrısafi yurtiçi hasıla oranı son dört çeyrekte arka arkaya yaşanan ekonomik gerilemeden sonra büyümeye gösteriyor.

Brookings Enstitüsü’nden ekonomist Martin Neil Baily, son göstergelerin, yılın son üç ayının daha iyi olacağına işaret ettiğini söylüyor. Baily, “Çok sayıda uzman, ekonomik büyümenin yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 4 hatta daha fazla olacağına inanıyor,” diyor.

Teşvik Yoksa Büyüme de Yok

Ancak üçüncü çeyrekte görülen büyüme aslında hükümetin teşvik paketleri sayesinde kaydedildi. Hükümet, yakıt tasarruflu araç alanlara teşvik vermiş ve ilk kez ev alanlarda vergi indirimine gitmişti. Hükümetin yeni teşvik paketleri açıkladıkça, ekonomi de iyileşme gösterdi.

Brookings Enstitüsü’nden ekonomist Martin Neil Baily, ekonomik tahminde bulunmanın hatasız olmayacağını söylemekle birlikte en kötü ihtimalle, durgunluk ve gerilemenin ardından ekonomide büyüme yaşanabileceğini belirtiyor.

Baily “İşsizlik hala çok yüksek, tüketiciler büyük gelir kaybı yaşadı. İşlerinin geleceğinden emin değiller. Eğer işlerini kaybederlerse, yeni iş bulmanın zor olduğunu biliyorlar. Ekonomik anlamda korkutucu birçok unsur hala mevcut,” diyor.Buna rağmen uzmanlar ekonominin tahmin edilenden daha hızlı toparladığını da doğruluyor. Önde gelen bazı ekonomistler, Amerikan ekonomisinin 2009’un son çeyreğinde yüzde 4 büyüme kaydetmesini bekliyor. Hükümet dördüncü çeyrekle ilgili ekonomik verileri 29 Ocak’ta açıklayacak.

XS
SM
MD
LG