Erişilebilirlik

25 Aralık Amerikan Basınından Özetler


New York Times, İran’da geçen hafta ölen Ayetullah Montazeri’nin İslam ile demokrasiyi bağdaştırmaya çalıştığını hatırlatıyor. Gazete, Montazeri’nin, ölümünden sonra da muhaliflere yol göstermeye devam ettiğini belirtiyor:

"İran’da yönetim muhalefeti susturma konusunda başarısız oldukça, tavrını sertleştiriyor. Muhalefet liderleri Mir Hüseyin Musevi ve Mehdi Karrubi’nin tutuklanacağı öne sürülüyor. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da, İran’ın nükleer programına yönelik endişeleri gidermek yerine Başkan Obama’nın sunduğu teklifi reddetti. Tahran’a yıl sonuna kadar süre tanıyan Baskan Obama bu takvime bağlı kalmalı ve diğer Güvenlik Konseyi üyelerine de İran’a sert yaptırımlar uygulanması için baskı yapmalıdır. Montazeri, ölümünden önce 1979’da Amerikan büyükelçiliği baskınından dolayı özür dilemiş ve Iran’in nükleer amaçlarına karşı çıkmıstı. Eğer bu düşünceler İran’da daha geniş bir kabul görseydi, İran-Amerika ilişkilerinin geleceği konusunda daha iyimser olabilirdik."

Boston Globe yaşanan bütün sıkıntılara rağmen Noel Baba’nın hala umut ve sevinç dağıtmaya devam ettiğini yazıyor. Gazete, Noel Baba’nın varlığını sorgulayanlara da şu cevabı veriyor:

"Noel Baba’nin asıl sihri, insanların sadece düşüncelerine değil eylemlerine de yön vermesindedir. Noel Baba cömertliğin insanlığı her yerde yüceltecegi düşüncesinde yaşıyor. Bugünlerde herkesin kendi derdine düşmesi, başkalarının sorunlarını göz ardı etmesi için bir mazeret oluşturuyor. Dış rekabet tehdidi, şirketlerin isçi çıkartmasına gerekçe oluşturuyor. İşte tam da bu nedenle hep birlikte davranmak, sorumluluk duygusuyla hareket etmek büyük önem taşıyor. Ancak herkese güvenlik ve refah sağlayabilirsek, Amerika’nin küresel zenginlikten payını alması için gerekli olan verimliliği elde edebiliriz. Adil ve kalıcı bir refaha ulaşabilmek için Noel ruhunu bütün yıl boyunca yaşatmak zorundayız."


Washington Post 20. yüzyılda Amerika’da Noel kavramının daha laik ve ticari bir içerik kazandığını hatırlatıyor. Gazete, Noel’lerin buna ragmen hala insanların ruhlarını da etkiledigini vurguluyor:

"Beyaz Noel şarkısı, Pearl Harbour baskınından iki yıl sonra yazılmıştı. O günlerde Amerika ve müttefikleri açısından kötü geçen bir yılın sonunda umut ışıkları belirmisti. Radyo sayesinde bütün ülke tarafından dinlenen bu şarkı, o karanlık günlerde Noel’e yeni bir anlam vermişti. Sonraki yıllarda Noel'in kazandığı bu yeni içerik büyük ölçüde yok oldu. Buna rağmen yine de Noel, bir bayram olarak, evrensel umutların sembolü olmayı sürdürdü. Şimdi süpermarketlerde 70 yıllık bu şarkıyı Bing Crosby’nin ağzından duyduğumuzda, hala durup, bir an için bile olsa Noel Baba’nın kızağından yayılan çan seslerini hissedebiliyoruz."

Los Angeles Times, Meksika'nin başkenti Meksiko City’de eşcinsel evliliklerine ve eşcinsel çiftlerin evlat edinmelerine izin verilmesini destekliyor. Gazete, bu konuda çıkan yasayı önyargılara karşı bir zafer olarak tanımlıyor:

"Bu yasa, eşcinsellere yönelik kurumsal ve bazen da fiziksel düzeyde uygulanan siddete karşı önemli bir adımdır. Zaten Latin Amerika’nin kültür başkenti olan Meksiko City, bölgedeki diğer yerlere kıyasla her zaman daha ilerici olmuştur. Eşcinsellerin haklari için verilen mücadele hiçbir yerde kolay olmadı. Ve Meksiko City’nin aldığı bu kararın kısa bir süre içinde baska bir eyalet tarafından da benimsenmesi beklenmiyor. Ayrıca önyargı ve düşmanlık, çıkartılan bir yasayla ortadan kaldırılamaz. Bütün bunlara rağmen, eşcinsel çiftlerin haklarına kavuşmaları büyük bir ilerlemedir."

XS
SM
MD
LG