Erişilebilirlik

ABD’de Yoksul Halka Gıda Yardımları Artıyor


Geçen yıl yaklaşık 49 milyon Amerikalının yetersiz beslendiği, bunların 17 milyonunun çocuk olduğu tahmin ediliyor. Amerikan Hükümeti’nin yaptığı araştırmaya göre gıda yardımı başvuruları da artıyor. Ekonomik kriz nedeniyle milyonlarca kişinin işini kaybetmesi, durumu daha da kötüleştirdi. Washington’daki en büyük gıda bankalarından biri, başkent ve civarında yaşayan yaklaşık 633 bin kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildiriyor.

Gıda ürünlerini sınıflandıran bu gönüllülerin tek bir amacı var, yiyecek sıkıntısı çekenlere yardım etmek. Başkent Washington’da yardım toplamak amacıyla bu ay yaklaşık yüz bağış kampanyası düzenlendi. Virginia eyaletinin Arlington kentindeki izciler, bir hafta içinde yüzlerce kilo yiyecek toplamayı başardı. Buradaki gıda bankasına her hafta ücretsiz yiyecek almak isteyen bin 200 aile uğruyor. Son bir yıl içinde Washington’daki gıda bankalarından yardım almaya gelenlerin sayısı yüzde 20 arttı. Bu işsiz, gıda bankasından aldığı malzemeyle büyük oranda tasarruf ettiğini söylüyor. Arlington’daki gıda bankasının önündeki kuyruk, her geçen gün daha da uzuyor. Banka, geçen yıl yardıma muhtaç ailelere bin ton gıda dağıttı.

Gıda bankasının yöneticisi Christine Lucas şöyle konuşuyor: “Bazı ailelerde iki ya da üç işte çalışanlar şimdi iş bulamıyor. Müşteri tabanımızı, ekonomik kriz nedeniyle en büyük darbeyi yiyen bu aileler oluşturuyor.” Gönüllüler gıda bankasının belkemiğini oluşturuyor. Her ay burada 400 kişi çalışıyor. Gönüllü çalışanlar olmadan bu ve benzeri yardım kuruluşlarının ayakta kalması çok zor. Kızıyla birlikte gıda bankasında ayda bir kez çalışan Allison Sheahan şunları söylüyor: “Buralarda çalışmadıkça çevrenizde yaşayanların çektiği acılara uzak kalıyorsunuz. Gönüllü çalışmalar, insanlara doğrudan yardım etmemizi sağlıyor. Bir yardım çeki de yazabilirim ancak burada bulunmak, insanlarla dertleşmek daha iyi.”

Bankanın yöneticisi Christine Lucas, “Yardım elini uzatmaya devam eden çok sayıda gönüllü herkesin ihtiyacı olan gıdaya erişimini sağlamak için burada saatler harcıyor,” diye konuşuyor. Christine Lucas, ekonomi düzelse de özellikle yaşlılarla ailelerin gıda bankasına gelmeye devam edeceğini tahmin ediyor. Talebin artması nedeniyle gıda bankalarının daha çok bağışa ihtiyacı var. Bağışlar, herkese ihtiyacı olduğu gıdayı sağlamak için son derece önemli.

XS
SM
MD
LG