Erişilebilirlik

24 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Obama yönetiminin, yolcuların uçaklarda üç saatten fazla bekletilemeyeceği yönündeki kararı, Amerikan basınında geniş yankı buluyor. New York Times her yıl on binlerce yolcunun yaşadığı bu mağduriyetin artık ortadan kalkacağını savunuyor:

“Obama yönetimi, bu kararıyla yolculara işkence yapmanın havayolu şirketlerinin iş planının bir parçası olamayacağını ortaya koymuş oldu. Kalkış için beklenen sürenin iki saati aşması durumunda yolculara su ve yiyecek verilmesini kararlaştırdı. Bu süre üç saati aşarsa, yolcular uçaktan inme hakkına da sahip olacak. Ayrıca havayolu şirketlerinin anladığı dilden konuşarak, bu kuralların ihlali halinde yolcu başına 27 bin 500 Dolar ceza kesileceğini de açıkladı. Yolculuk için uçağı tercih edenler, ucuz bilet ve güvenlik için bazı sorunlar yaşamayı da göze alıyorlar. Ancak saygısızlık korkutucu bir boyuta ulaşınca, yolcuları koruyacak önlemler de alınması gerekiyor.”

Boston Globe da yolcuların uçaklarda üç saatten fazla bekletilmemesi kararını tüketici hakları açısından bir zafer olarak görüyor. Gazete, Kongre’yi de yıllarca bu sorunu göz ardı etmekle suçluyor:

“Yolcular, Kongre’nin haklarını koruyacak bir düzenleme yapmasını yıllarca boş yere beklediler. Havayolu şirketlerine büyük bir minnet duyan Kongre, bu konuda parmağını bile kıpırdatmadı. Sonunda Obama yönetimi duruma müdahale etti. Bu kararın ardından havayolu şirketleri, seferlerini gecikmeye yol açmayacak biçimde yeniden düzenlemek zorunda kalacaklar. Aslında uçak yolcularının büyük bir kısmı, kalkış esnasında çok fazla beklemeden gidecekleri yere ulaşıyorlar. Ancak yine de çok sayıda yolcunun mağdur olması, bu yeni kararı haklı kılıyor. Bankacıların, sigortacıların ve ilaç şirketlerinin uygulamalarından yeterince zarar gören tüketicilerin bir zafere ihtiyacı vardı. Obama yönetimi, bu kararıyla tüketicilere böyle bir zafer kazandırdı.”

USA Today yeni yıl öncesinde 2000’li yılların bir değerlendirmesini yapıyor. Gazete, 2010’lu yıllara umutla bakmak için birçok neden olduğunu yazıyor:

“2010’lu yılların 2000’li yıllardan daha iyi olacağının bir garantisi elbette yok. Teröristler ve haydut devletler nükleer silah elde etmek için hala çabalarını sürdürüyorlar. Amerika borç içinde yüzüyor ve ülkenin siyasi sistemi uzun vadeli sorunları çözme kapasitesine sahip değil. Ancak 2010’lu yıllar başlarken, dünyanın karanlıktan aydınlığa doğru ilerleyişi de sürüyor. Yeni icatlar, yeni kahramanlar ve yeni sanat eserleri ortaya çıkacak. William Faulkner’in 60 yıl önce Nobel edebiyat ödülünü alırken söylediği gibi insanlık sadece varlığını sürdürmekle kalmayacak, aynı zamanda galip de gelecek. Buna inanmak için yeterince nedenimiz var.”

Washington Post domuz gribi tehlikesinin hala geçmediğine dikkat çekiyor. Gazete, bu nedenle herkesi aşı olmaya çağırıyor:

“Pazartesi günü itibariyle 10 milyon doz domuz gribi aşısı daha dağıtılmış olacak. Uzmanlar, domuz gribinin üçüncü dalgasından korunmak için aşı olmak gerektiğini söylüyorlar. Yetkililer aşının güvenilir ve etkili olduğunu belirtiyorlar. Buna rağmen hala birçok insan aşı olmamış durumda. Grip aşısından grip kapılacağı yönündeki yaygın düşünceye ise doktorlar itiraz ediyorlar. Bu yüzden hemen en yakın aşı merkezini bularak gereken önlemi alın”.

XS
SM
MD
LG