Erişilebilirlik

"Türkiye Çevre İçin Katı Atık Sorununu Çözmeli"


Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın çevre uzmanlarından Buket Dıvrak, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile çevre başlığı altındaki müzakere sürecinde mutlaka katı atık kontrolünü sağlaması gerektiğine işaret etti.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki üyelik müzakerelerinde çevre başlığına geçildi. Bu noktada “Türkiye’nin çevre konusunda Avrupa Birliği’ne uyum sağlaması için yerine getirmesi gereken yükümlülük neler?” sorusu gündeme geldi. Bu yükümlülükleri ve Türkiye’nin neler yapması gerektiğini, Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın çevre uzmanlarından Buket Dıvrak, Amerika’nın Sesi’ne değerlendirdi.

Uzman Dıvrak, çevre başlığı altında Türkiye'nin Avrupa'ya uyumunun 70 milyon Euro'luk bir maliyeti olacağını anımsattı. Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın bu müzakere sürecini Türkiye'nin çevre alanında gerekli yatırımları yapması için bir fırsat olarak gördüğünü kaydeden Dıvrak, katı atık kontrolü, su tüketimi, doğal koruma alanları gibi başlıklarda önlemler alınması gerektiğini belirtti. Dıvrak, hem ulusal hem de yerelde çevre denetimlerini gerçekleştirecek birimlere ihtiyaç olduğuna da dikkat çekti.

Dıvrak ile Yıldız Yazıcıoğlu konuştu.

Dıvrak'ın ayrıntılı değerlendirmesini sağ üst köşedeki bağlantıya tıklayarak dinleyebilirsiniz.

XS
SM
MD
LG