Erişilebilirlik

23 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Washington Post İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Batı’ya meydan okumaya devam ettiğini belirtiyor. Ancak gazete, İran’da yönetimin giderek güç kaybettiğini de vurguluyor:

“2009’un en önemli uluslararası olayı, İran’daki ayaklanmaydı. Rejimin kısa vadede çökmesi beklenmese de, böyle bir ihtimal artık gözardı edilemez. Muhalefet hareketine yönelik baskının korkunçluğu göz önüne alındığında, bu hareketin hala canlılığını koruması ilham verici bir olaydır. Başkan Obama, İran’ın nükleer amaçlarına ulaşmasını önlemek için diplomatik bir çözüm bulma çabasını sürdürme sağduyusunu gösteriyor. Ancak Obama bu çabalarını sürdürürken, İran halkının hem kendisini hem de bütün dünyayı bu tehditten kurtarabileceği ihtimalini gözardı etmemelidir.”

Boston Globe da Ayetullah Ali Muntazari’nin cenazesine katılımın yüksek olmasının, İran’daki muhaliflerin gücünü gösterdiğini yazıyor. Gazete, Muntazari’nin yönetime yönelttiği eleştirileri hatırlatıyor:

“Ayetullah Muntazari, ölümünden önce yayınladığı fetvalarda dini lider Hamaney ve Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın İslam adına yönetme hakkını kaybettiklerini belirtmişti. Şimdi milyonlarca İranlı da Muntazari’nin bu görüşünü destekliyor. Ne cumhuriyet olan ne de İslami bir nitelik taşıyan bir yönetim altında yaşadıklarını düşünüyorlar. Bu nedenle tıpkı Muntazari’nin neslinin şaha karşı ayaklanması gibi, onlar da diktatörlüğe karşı ayaklanıyorlar. Obama yönetimi de İran halkına Muntazari’yi kaybetmelerinden dolayı başsağlığı dileyerek yas tutanların yanında yer almakla doğru bir iş yaptı.”

Los Angeles Times İsrail’in Batı Şeria’da yeni yerleşim birimleri inşasını 10 ay süreyle dondurma kararını yetersiz buluyor. Ancak gazete, bu kararın yine de iki devletli çözüm için zemin oluşturduğunu öne sürüyor:

“Filistinlilerin ve İsraillilerin büyük bir kısmı Netanyahu’nun politikalarını taktik adımlar olarak görüyorlar. Netanyahu’nun yarım yamalak tedbirlerle, topu Filistin tarafında atmak ve daha sonra da Filistinlileri suçlamayı amaçladığını düşünüyorlar. Hamas’ın baskısı altındaki Mahmud Abbas da, yeni yerleşim birimi inşasının dondurulması kararının yeniden görüşmelere başlamak için yetersiz olduğunu söyledi. Ancak bu kez aşırı uçlar galip gelmemelidir. Her iki taraf da bir anlaşmanın neler içereceğini genel olarak biliyor. Yapılması gereken şey masaya oturmak ve bu anlaşmaya son şeklini vermektir.”

USA Today bazı senatörlerin sağlık reformuna destek vermek için kendi eyaletlerine ayrıcalıklar istemesini ucuz pazarlık olarak tanımlıyor. Gazete, yine de reform taslağının Senato’da onaylanması çağrısında bulunuyor:

“Bu son dakika anlaşmasına duyulan tepki, çıkarcılığın belirlediği bu sürecin sonunda varılacak hedefi engellememelidir. Amerika, şu anda gelişmiş dünyanın en geri sağlık sistemine sahiptir. Bu sistem hastalanan insanları iflasa sürükleyebiliyor. Daha önceden hastalığı olan veya prim ödeme gücü bulunmayanların sağlık sigortası kapsamına alınmasının önünde engel oluşturuyor. Perşembe günü yapılacak oylama, bu durumu köklü biçimde değiştirecek. 10 yıl içinde 31 milyon insan daha sağlık sigortası kapsamına alınacak. Sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı garanti altına alınacak. Şu anda, asla gerçekleşmeyecek olan daha mükemmel bir tasarı için çaba harcamanın zamanı değil. Şimdi sistemdeki sorunların giderilmesi ve bu sürecin sekteye uğratılmaması gerekiyor.”

XS
SM
MD
LG