Erişilebilirlik

İsrail ile Hamas Arasında Takas Pazarlığı


İsrail savunma bakanı Ehud Barak, Hamas ile tutuklu takası anlaşmasına varmak için yoğun çaba harcadıklarını açıkladı.

Barak, Hamas’ın elindeki İsrailli asker Gilad Şalit’i kurtarmaya büyük öncelik verdiklerini ancak bunu ne pahasına olursa olsun yapmayacaklarını vurguladı.

Hamas ile varılacak anlaşma, yüzlerce Filistinli tutuklunun serbest bırakılması karşılığında, Gilad Shalit’in İsrail’e iadesini öngörüyor.

Kudüs’te aralıksız süren üst düzey toplantılardan sonra İsrail, Hamas ile tutuklu takasında kritik bir aşamaya girdi. Hamas’ın elindeki İsrailli asker Gilad Şalit’e karşılık bin Filistinli tutuklunun serbest bırakılması öngörülüyor. Halen Gazze’de tutulan Şalit, üç buçuk yıl önce Filistinli militanların düzenlediği bir sınır ötesi baskında kaçırılmıştı.

İsrail Savunma Bakanı Ehut Barak, hükümetin bir anlaşmaya varmak için yoğun çaba harcadığını söyledi.

Eski bir general ve Genelkurmay başkanı olan Barak, esir askerin kurtarılmasının hükümete düşen büyük bir görev olduğunu ancak bunun ne pahasına olursa olsun yapılamayacağını vurguladı.

Anlaşmazlık noktasını, yapılacak takasta İsrail’e yönelik kanlı saldırılardan sorumlu 20 Filistinli militanın durumu oluşturuyor. İsrail, Hamas’a verdiği son yanıtta, bu tutukluların ya Gazze’ye, ya da başka bir ülkeye gönderilmesini istedi. İsrail, bu kişilerin İsrail kentlerine yakın Batı Şeria yerine abluka altındaki Gazze’de daha az tehdit oluşturacağı görüşünde.

Ancak, Hamas bu kişilerin Batı Şeria’ya dönmesinde ısrar ediyor ve İsrail’in talebinin anlaşmayı engelleyeceğini bildiriyor.

Hamas yetkilisi İzzet Reşak, istekleri yerine getirilmezse İsrailli askerin bir daha gün ışığı göremeyeceği tehdidinde bulundu.

İsrail kamuoyu ise tutuklu takası konusunda farklı tepkiler gösteriyor. Bazı İsrailliler, Gilat Şalit’in ailesinin acısını paylaşıyor ve askerin bırakılması için yürütülen kampanyayı destekliyor.

Tutuklu askerin babası Noam Şalit, İsrail’in geçmişte de benzer tutuklu takasları yaptığını, bu nedenle takasın gecikmeden gerçekleşmesini savunuyor.

Noam Şalit, hükümetin kararını beklediklerini, bir an önce bu işin bitirilmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak birçok İsrailli, anlaşmanın büyük hata olacağı görüşünde. Bu görüşü savunanlar takasın Hamas’ı güçlendireceğini, ılımlı Filistinlileri zayıflatacağını ve sonuçta daha çok şiddet ve daha çok terörist şantajına yolaçacağı uyarısında bulunuyor.

XS
SM
MD
LG