Erişilebilirlik

22 Aralık Amerikan Basınından Özetler


New York Times Senato’da sağlık reformuyla ilgili tartışmaların bitirilmesi ve nihai oylama geçilmesi kararını destekliyor. Gazete, bazı eksikleri olsa da reform taslağının onaylanması çağrısında bulunuyor:

“Cumhuriyetçilerin muhalefetine rağmen, Senato’daki Demokrat Partili liderler, reform taslağının kabul edilmesini sağlayacak 60 oyu toplamayı başardılar. Ancak bu durum, liberal çevrelerde muhafazakârlara çok fazla taviz verildiği endişesine yol açtı. Buna rağmen bu hafta oylanacak olan tasarı, bazı eksiklerine rağmen sağlık reformunu önemseyen Kongre üyeleri tarafından desteklenmelidir. Cumhuriyetçiler’in amansız muhalefeti ve bazı Demokratlar’ın engellemeleri yüzünden tasarı istendiği kadar etkili ve adil olmadı. Ancak yine de bütün tartışmaları ve pazarlıkları aşarak tarihi bir reforma imza atma fırsatı yakalandı.”

Los Angeles Times ise sağlık reformu konusunda gerekenden fazla taviz verildiğini öne sürüyor. Gazete, özellikle kürtaj konusunda gelinen son noktayı sert bir dille eleştiriyor:

“Demokrat Partili Nebraska Senatörü Ben Nelson’ı ikna etmek için kürtaj konusunda yapılan değişiklikler dikkat çekiyor. Kadınlar, sigorta poliçesinin kürtajı kapsayan kısmıyla ilgili ayrı bir ödeme yaptıklarında, federal hükümetin sübvansiyonundan yararlanabilecekler. Ancak tasarıda kullanılan ifadeler, eyaletlerin bireylerin ve küçük şirketlerin sigorta poliçelerinde kürtaja yer verilmesini yasaklamasının da önünü açıyor. Bu da kürtajla ilgili yasama yetkisi konusunda yeni bir tartışma başlatacaktır. Böylece, muhafazakarların etkili olduğu eyaletlerde, kürtaj hakkına ciddi bir darbe vurulması da mümkün olacaktır.”

USA Today Guantanamo’daki terör zanlılarının Illinois’deki bir cezaevine nakledilmesi kararına sert eleştiriler geldiğini hatırlatıyor. Gazete, bu eleştirilere rağmen Guantanamo’nun kapatılmasını savunuyor:

“11 Eylül sonrasında açılan Guantanamo kampı, bir fiziki mekanın adı olmaktan çok bir sembol haline gelmiş durumda. Birçok zanlının haksız yere tutuklandığı, birçoğunun da gerekli yasal süreçlerden geçmediği ortaya çıktı. Bu haliyle Guantanamo, Amerika’nın savaştaki aşırılıklarını temsil eden bir yer oldu. Elbette burayı kapatmak, teröristlerin silah bırakmasını sağlamayacaktır, ancak düşmanlarımızın yeni kadrolar kazanmasını sağlayan önemli bir silah ellerinden alınmış olacaktır. Guantanamo’nun kapatılması kamuoyunun hoşuna gitmese de, gerekli bir karardır. Bunun için de hem başkan Obama’nın hem de Kongre’nin gerekli liderliği göstermesi gerekir. Ve tutukluların başka bir cezaevine nakledilmesi de bunun ilk adımıdır.”

Christian Science Monitor İran’da Ayetullah Muntezari’nin ölümüyle, muhaliflerin önemli bir kayba uğradığını yazıyor. Ancak gazete, Muntezari’nin savunduğu görüşlerin etkisini sürdürdüğünü vurguluyor:

“Muntezari’nin cenazesine katılımın büyüklüğü, Ayetullah’ın yöneticilerin meşru olması gerektiği görüşünün İran halkı tarafından benimsendiğini gösteriyor. Bu düşünceler, 30 yıllık İslami yönetime karşı başarılı bir devrimin gerçekleşmesini de sağlayabilir. Muntezari’nin düşünceleri, muhtemelen iktidardaki mollalar arasında da otorite krizi yaratmaya devam edecektir. Ancak dini lider Hamaney ve Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın elinde bulunan güvenlik aygıtı hala çok güçlü. Bu yüzden silahlarla Muntezari’nin düşünceleri arasındaki savaşın sonuçlanması uzun sürebilir.”

XS
SM
MD
LG