Erişilebilirlik

Dünya Bankası Türkiye'deki Özel Sektör Tablosunu Açıkladı


Dünya Bankası, Türkiye’deki şirketlerin yüzde 7'sine işaret ederek, en yüksek çıkış oranına sahip ülke olduğunu bildirdi. Böylece Türkiye; Bulgaristan,Macaristan, Letonya, Litvanya ve Romanya’yı geride bıraktı.

Dünya Bankası’nın, Doğu Avrupa’daki işletmeler üzerinde ekonomik krizin etkilerini incelediği anket çalışmasına göre, Türkiye, ayrıca kriz sürecinde en fazla istihdam değişikliği gözlemlenen ülke oldu. Türkiye’de, Aralık 2007 ile Haziran 2009 arasındaki dönemde istihdamda yüzde 8’lik ciddi bir azalma belirlendi. Türkiye’de şirketler, satışlarında yüzde 22’lik azalma olduğunu açıkladı. Kapasite kullanım oranı ise, yüzde 65’ten yüzde 51’e geriledi.

Anket sonuçlarına göre, Türkiye’deki şirketlerden yüzde 33’ü vergilerini ödemekte gecikti. Buşirketlerin yüzde 21’i gelecek 6 aylık satışlarında krizden kaynaklanan düşüşün devam etmesini bekliyor. Yüzde 14’ü de personel azaltmayı planlıyor.

Diğer Doğu Avrupa ülkeleriyle birlikte Türkiye’deki şirketler de, krizin en önemli etkisini, yüzde 70 oranında ürün veya hizmetlerine yönelik talebin düşmesi olarak değerlendirdi. Yüzde 18’i ise, ekonomik kriz nedeniyle maliyet artışları, kredi kaynaklarındaki azalma gibi sonuçlardan etkilendiklerini bildirdi. Yüzde 66’sı 1 yıldan kısa vadeli borçları olduğunubelirtirken, yüzde 22’si, Türk Lirası dışında döviz üzerinden borçları bulunduğunu kaydetti.

Şirketlerden yüzde 39’u satışlarında düşüş olduğunu bildirdi. Ankete katılan Doğu Avrupa ülkelerinde talep azalması en fazla “yapı – inşaat sektörü”nde görüldü. En az talep azalması da, “yiyecek sektörü”nde gerçekleşti.

XS
SM
MD
LG