Erişilebilirlik

Çocuk Askerleri Anlatan Belgesel Film


Dünyada insan hakları savunucuları özellikle Afrika ülkelerinde yaşanan insanlık dışı olayları sık sık gündeme getiriyor. Bu olaylardan biri yeni bir belgesel filme konu oldu. Amerikalı film yapımcısı Bryan Single’in yeni belgeseli “Children of War” “Savaş Çocukları”nda, Uganda’nın kuzeyindeki çocuk askerlerin yaşamı ele alınıyor. Film, Amerika’da kısa süre önce vizyona girdi.

Bryan Single’ın “Savaş Çocukları” belgeselinde görülen bu çocuk, şanslı olanlardan biri. Kendisi gibi binlerce çocuğun Tanrı’nın Direniş Ordusu’nda savaştığı yılları anlatıyor. Single, filmde rehabilitasyon merkezindeki 80 çocuğa odaklandıklarını anlatıyor. Bu çocuklar içinde üçü, öyküleriyle ötekilerin önüne geçiyor.

Uganda’nın kuzeyinde 20 yıldır savaşan Tanrı’nın Direniş Ordusu, çatışmayı Afrika’nın başka yerlerine de taşıdı. Son derece acımasız olan militanlar, çocukları kaçırıp zorla savaştırıyor ya da seks kölesi yapıyor. Uganda’daki Rachele Rehabilitasyon Merkezi’ndeki çocukların yaşamını yakından izleyen Single, doğrudan söyleşi yapmak yerine terapi seanslarında çekilen görüntüleri kullanıyor. Bryan Single, “Terapi seanslarını bölmek, tedavi sürecini aksatmak ve sorularımla çocukları duygusal ortamdan soyutlamak istemedim. Seanslarda konuşulanların tercümesinden yararlandım,” diyor.

Film, asker çocukların iyileşme sürecini de anlatıyor. Çocuklar dua ediyor, normal bir yaşam sürmeyi yeniden öğreniyor. Ancak rehabilitasyon merkezinden ayrılıp aileleriyle yaşamaya gittikleri zaman karşılarına yeni sorunlar çıkıyor. Filmin Washington’daki ilk gösterimine katılan Bryan Single, izleyicilerle sohbet etme imkanı da buldu. Herkes gördüklerinden çok etkilenmişti. Bryan Single’ın “Savaş Çocukları” birçok kentte gösterilecek. Yapımcı filmin savaş mağdurlarına daha fazla ilgi gösterilmesini sağlayacağını umuyor.

XS
SM
MD
LG