Erişilebilirlik

'İklim Değişikliği Konusunda Birleşme Zamanı Geldi'


Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nın son gününde söz alan Başkan Barack Obama, ortak bir amaç için "tüm ulusların birleşme zamanı gelmiştir" dedi.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan iklim zirvesinde küresel ısınmaya yolaçan sera gazı salınımını azaltacak bağlayıcı bir antlaşma yapılması hedefleniyordu. Ancak iki hafta süren müzakereler sonunda delegeler uzlaşmaya varamadı.

Hala müzakere edilen antlaşmanın taslak metninde gelişmiş ülkelerin sera gazı salınımında ciddi kesintiler yapması öngörülmüyor.

Bazı ülkelerin Amerika'nın taahhütlerini yetersiz bulduğunu kabul eden Obama, "mükemmel olmasa da bir anlaşmaya varılmasının" önemini vurguladı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, katılımcıların "uzlaşı, sağduyu ve cesaretle" ilerlemeleri çağrısında bulundu.

Amerika, sera gazı salınımında daha derin kesintileri reddederken Çin kendi karbon kesintilerinin denetlenmesine izin vermiyor. Obama, konuşmasında Çin'e atıfta bulunarak bilgi paylaşımı olmadan uluslararası bir anlaşmanın yapılamayacağını söyledi.

Edinilen bilgiye göre anlşamanın taslak metninde küresel ısınmanın iki derece santigrat ile sınırlandırılması öngörülüyor. Küresel ısınma nedeniyle buzulların erimesinin su seviyesinin yükselmesine neden olacağını hatırlatan ada devletleri küresel ısınmanın 1,5 derece santigrat ile sınırlandırılmasını istemişti.

Amerika, konferansta yoksul ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele edebilmesi için yılda 100 milyar dolarlık bir fon oluşturma sözü verdi. Ancak Clinton yardımın gelişmekte olan ülkelerin sera gazı emisyonlarını kesmesi ve bunun doğrulanmasına izin vermesine tabi olduğunu belirtti.

Amerika 2020 yılına kadar sera gazı salınımını 2005 yılı seviyesinden yüzde 17 oranında azaltmayı hedeflediğini açıklamıştı. Ancak Çin bunu yetersiz buluyor.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bunun bir başlangıç olduğunu; 2050 yılına kadar yüzde 50 oranında kesinti yapılmasını hedefleyeceklerini açıkladı.

Başkan Obama, Kopenhag'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la da öğle yemeğinde biraraya geldi.

XS
SM
MD
LG