Erişilebilirlik

Obama İktidarının İkinci Yılı Başlıyor


Başkan Barack Obama’yı Beyaz Saray’daki ikinci yılında da zorlu bir gündem bekliyor. Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durum, Afganistan’daki savaş ve Kasım ayındaki ara seçimler, Başkanın 2010’da yapmak istediklerini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini belirleyecek göstergeler olacak. Barack Obama 2009’da geride neleri bıraktı? Obama'yı 2010’da neler beklediyor?

Başkan Obama, 2009 yılının büyük bölümünü ekonomiyi düzeltmek ve yönetiminin ekonomiyi canlandırma planını anlatmakla geçirdi. Siyasi araştırma kurumu Rothenberg Political Report’un editörlerinden Nathan Gonzales, 2010 yılının Kasım ayında Kongre ara seçimlerinin yapılacağını hatırlatıyor ve Başkanın yeni yılı da aynı şekilde geçireceğini söylüyor: “Başkanın ve Demokrat Parti’nin başına gelebilecek en kötü şey, ekonominin daha da kötüye gitmesi ve bundan sorumlu tutulmaları. Eğer böyle olursa ara seçimlerde büyük hezimete uğrarlar.”

Son veriler, Amerikan ekonomisinin düzelmeye başladığını gösteriyor. Ancak işsizlik oranı, son 26 yılda ilk kez iki haneli rakamlara tırmandı. Cumhuriyetçi Partinin eski genel kurul başkanı Ed Gillespie, birçok Amerikalının yüksek işsizlik oranından Başkan Obama’yı sorumlu tuttuğunu söylüyor: “Amerikan halkı, işsizliğin rekor düzeye çıkmasından, Obama’nın vergileri yükselten , aşırı borçlanan, hükümetin bankalara, otomotiv sanayine, sağlık ve enerji sektörlerine müdahelesini öngören politikalarını sorumlu tutacak.”

Aslında Başkan Obama vergileri arttırmadı. Obama’yı destekleyenler de Başkanın işsizliğin daha da artmasını engellediğini savunuyor. Campaign for America’s Future adlı siyasi kurumun yöneticilerinden Robert Borosage gelecekten umutlu: “Başkanın, ülke için önemli olduğunu düşündüğü büyük işler yapmaya çalıştığını görüyoruz. Ekonomiyse Başkanın planı sayesinde daha da kötüye gitmekten kurtularak yeniden büyümeye başlayacak.”

Başkan Obama, 2010’da önceliği Afganistan savaşının gidişini değiştirmeye verecek. Afganistan’da şiddet eylemleri tırmanışta. Amerikan kamuoyunun savaşa verdiği destek azalıyor. Demokrat Partililer bile Başkan Obama’nın bölgeye 30 bin ek asker gönderme kararını eleştiriyor. Nathan Gonzales, yaklaşan ara seçimler nedeniyle Başkanın baskı altında olduğunu söylüyor: “Başkan, Irak ve Afganistan için planları olduğunu, bu planları uyguladığını ve sonuç verdiğini kanıtlamak zorunda.”

Ed Gillespie, Başkanın Afganistan’da zor bir durumla karşı karşıya olduğunu söylüyor: “Amerika Başkanı kolay değil, zor kararları verir. Bir karar masanıza ulaştığında , bu, alınması gereken zor bir karardır. Sanıyorum Başkan Obama artık başkan adayı olmakla başkanlık koltuğunda oturmak arasındaki farkı görmüştür.”

Obama, Afganistan ve ekonominin yanısıra, yeni yılda göçmenlik politikası, iklim değişikliği yasası ve temiz enerji sektöründe istihdam yaratma gibi iç politika konularına da eğilecek.

Gonzales, ara seçim kampanyalarının, başkanın en önemli girişimlerini engelleyeceği görüşünde: “2010 yılında tartışmalı yasaları Kongre’den geçirmek daha da zorlaşacak çünkü Temsilciler Meclisi ve Senato’daki Demokratlar, dikkatlerini ara seçimlere çevirecek”

Başkan Obama’nın sağlık reformu gibi birçok girişiminin sonuçları Kasım’daki ara seçimlerden sonra görülmeye başlayacak. American Enterprise Enstitüsü’nden David Frum, Amerikan halkının sabrının tükendiğini söylüyor: “Hiçbirimiz 2010’da ne olacağını bilmiyoruz. Belki bu çabalar gelecekte mevyelerini verecek. Ama şimdilik bir sonuç alınmadığı ortada.”

Campaign for America’s Future adlı kuruluşun yöneticisi Robert Borosage, seçmenlerin, Başkanın halkın çıkarları için çalıştığını anlayacağını söylüyor: “Başkan eğer ülkenin yararına olan reformlar için mücadeleye devam ederse bundan hem kendisi hem de Demokratlar yarar sağlayacaktır."

Kasım ayındaki Kongre ara seçimlerin sonuçlarının ve Obama’nın yönetimdeki kaderinin, bir kez daha Başkan’ın ikna gücüne göre şekillenmesi bekleniyor.


XS
SM
MD
LG