Erişilebilirlik

İran'dan Yeni Füze Denemesi


İran, uzun menzilli füzelerinden birinin geliştirilmiş modelini denedi. Devlet televizyonu, Sejil 2 füzesinin başarıyla fırlatıldığını bildirdi.

Menzili 2 bin kilometre olan Sejil 2 füzesi, İsrail’i ve Avrupa’nın güneydoğusundaki Amerikan üslerini vurabilecek kapasiteye sahip.

İran Savunma Bakanı Ahmet Vahidi, İran devlet televizyonuna verdiği demeçte, caydırıcı amaçla üretilen füzenin hızı ve manevra yeteneği sayesinde “tahrip edilmesinin imkansız” olduğunu kaydetti.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, füze denemesinin, Tahran hükümetine yeni yaptırımlar uygulanmasını zorunlu kıldığını söyledi.

İran devlet televizyonu Sejil 2 füzesinin denemesini başarıyla tamamlandığını bildirdi. 2 bin kilometre menzilli füze, İsrail, hatta Amerika’nın güneydoğu Avrupa’daki üslerini vurabilecek güce sahip.

İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, yeni füzenin ülkesini dışarıdan gelebilecek bir saldırıya karşı savunma amacıyla yapıldığını bildirdi.

Vahidi, Sejil 2 füzesinin İran’ın caydırıcı gücünü artırdığını savundu. İranlı bakan, yeni füzenin fırlatma süresinin daha kısa , caydırıcı gücünün ise daha fazla olduğunu ve iki aşamalı katı yakıt roketleriyle manevra yeteneğinin artırıldığını sözlerine ekledi.

Batı ve İran arasında, Tahran hükümetinin nükleer programı yüzünden ciddi sorunlar yaşanıyor. İran, Birleşmiş Milletler tarafından sunulan plana da yanıt vermiş değil. Plan, Fransa ve Rusya’nın, İran’ın elindeki uranyumunun büyük bir kısmını nükleer santralde kullanılabilecek düzeyde zenginleştirmesini öneriyor. Ancak bu sürecin uzunluğu İran’ı rahatsız ediyor. Televizyona açıklama yapan İran Atom Enerji Dairesi başkanı Ali Ekber Salihi araştırma reaktörlerinde kullanılacak yakıtlarını Uluslararası Atom Enerji Dairesi aracılığıyla almak istediklerini, ancak bu kadar bekleme riskini göze almak istemediklerini söylemişti.

Telaviv’deki MEEPAS merkezinden Meir Javendanfar, Batı’nın Sejil 2 füzesinden kaygılanmaması gerektiği görüşünde:

İran asıllı İsrailli uzman, Batı’yla müzakereler sonuç vermediği için Tahran hükümetinin füze denemesiyle, askeri müdahele seçeneği daha ciddiye aldığını ve saldırıya karşı hazır olduğunu göstermek istediğini belirtiyor.

Meir Javendanfar, bununla birlikte yeni füzenin Amerika ve Batı ülkelerinin üslerinin bulunduğu Körfez ya da Güneydoğu Avrupa ülkelerini korkutmayı amaçlayabileceğini vurguluyor.

Başkan Barack Obama, İran’ın Birleşmiş Milletler’in önerisine yanıt vermesi için sonsuza kadar beklemeyeceklerini söyledi.

İran’ın füze denemesinden bir gün önce Amerika Temsilciler Meclisi, İran’a rafine petrol ürünleri satan şirketlere yaptırım uygulanmasını öngören bir kararı onaylamıştı. Petrol zengini olmasına rağmen tek rafinerisi bulunan İran, benzin ihtiyacının çoğunu ithal etmek zorunda.

Öte yandan Amerikan Temsilciler Meclisi, İran’a benzin satan yabancı şirketlere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Tasarının yasalaşması için Senato’da da onaylanması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG