Erişilebilirlik

Tzipi Livni Hakkındaki Tutuklama Emri Kaldırıldı


İsrail eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni hakkında tutuklama emri çıkartılmasından sonra İngiltere, hukuk sistemini acilen değiştirmenin yollarını aradığını açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband yargıçlara, savcılığın bilgisini almadan, yabancı politikacı ve tanınmış kişiler hakkında tutuklama emri çıkartma yetkisi veren yasanın mutlaka değişmesi gerektiğini belirtti.

Miliband İsrail’le bağları korumak istediklerini ve İsrail liderlerinin İngiltere’ye serbestçe girebilmesi gerektiğini söyledi.

Livni hakkındaki tutuklama emri, bir Filistinli’nin bir yıl önceki Gazze operasyonundaki rolü nedeniyle İngiliz mahkemesine başvurması üzerine çıkartıldı. Tzipi Livni’nin Londra’ya yapacağı ziyareti ertelemesinden sonra, tutuklama emri kaldırıldı.

İsrail, danışmalarda bulunmak üzere Londra büyükelçisini merkeze çağırdı.

Şu anda Kadima Partisi’nin lideri olan Livni, Tel Aviv’de dün yaptığı konuşmada İngiliz mahkemesinin tutuklama emrinden söz etmedi. Ancak Gazze operasyonunun gerekli olduğunu savunan Livni, İsrail askerlerini teröristlerle aynı gördüğü için, uluslar arası toplumu eleştirdi.

XS
SM
MD
LG