Erişilebilirlik

14 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Amerika’nın borç sorunun giderek büyüdüğüne dikkat çekiyor. Gazete, mali disiplin sağlanamazsa bütün Amerikan ekonomisinin tehdit altına gireceğini vurguluyor:

“Artık bütçe açığı konusunda kaygılanmayı bir kenara bırakıp, borçlar konusunu dikkatle ele alma zamanı geldi. Kısa vadeli bütçe açıkları artık temel sorun olmaktan çıktı. Giderek artan borçlar, eskiden uzun vadeli bir sorundu. Ancak bu sorun artık orta vadeli bir nitelik kazandı. Sadece 2009 mali yılında borçlar, gayri safi ulusal hasılanın, % 41’inden, % 53’üne çıktı. Bu oranın yeniden makul bir düzeye indirilebilmesi için, olağanüstü bir mali disiplin ve siyasi işbirliği gerekiyor. Aksi takdirde, Amerika’nın yaşam standardı düşecek ve nihayet Amerikan ekonomisinin istikrarı tehlikeye girecektir.”

New York Times Afganistan Savaşı’nın sadece Amerika’nın savaşı olmadığını belirtiyor. Gazete, bu nedenle Avrupa ülkelerini Afganistan konusunda daha fazla sorumluluk almaya çağırıyor:

“Demokratik yollarla iktidara gelen liderler, kamuoyunda oluşan kaygıları görmezden gelemezler. Ancak bu kaygılara da teslim olmaları gerekmiyor. Taleban ve El Kaide’nin Afganistan’da yeniden güç kazanması ve Pakistan’da istikrarsızlık yaratması durumunda, Avrupa da bir bedel ödeyecektir. Merkel ve Sarkozy, kendi seçmenlerine bunu anlatmalıdır. El Kaide’nin yenilgiye uğratılması, bir ortak savunma sorunudur. Başkan Obama, müttefiklerinden bu konuda daha fazla şey yapmalarını istemekte haklıdır. Şimdi Avrupalı liderlerin de ellerini taşın altına sokması gerekiyor.”

Los Angeles Times
Bush döneminde terör zanlısı olarak gözaltına alınan ve işkence gördüklerini öne süren kişilerin dava açmalarının devlet sırrı gerekçesiyle önlendiğini hatırlatıyor. Gazete, Obama yönetiminin de aynı politikayı sürdürmesini eleştiriyor:

“Eski Guantanamo tutuklularının gündeme getirdiği bir dosyada, Obama yönetimi işkence iddiaları doğru olsa bile, devlet görevlilerinin dokunulmazlığı olduğunu savundu. Bush yönetiminin işkence politikalarının mimarı olan John Yoo ile ilgili bir davada, Obama yönetiminin Adalet Bakanlığı, davanın ulusal güvenlik meselesi olduğunu belirterek, yargının yetki alanına girmediğini öne sürdü. Amerika’nın hukuk devleti ilkelerini bir kenara bırakmasının üzerinden sekiz yıl geçti ve hala işkence politikalarının kurbanları, mahkemelerde haklarını arayamıyorlar. Eğer Obama ”

USA Today sağlık reformu kapsamında çok tartışılan devlet sigortasına karşı gündeme gelen Medicare alternatifini destekliyor. Gazete, halen 65 yaş üstü vatandaşlara hizmet veren Medicare’in 55 yaş üstü vatandaşlara hizmet vermesinin doğru olacağını savunuyor:

“Medicare’in mükemmel olduğunu söylemek mümkün değil. Prim oranları, gerçek hayattan kopuk ve inanılmaz ölçüde düşük… Medicare’den yararlanma yaşının 55’e düşürülmesi, ekonomik durumu zaten kötü olan kurumun daha da sıkıntıya girmesine neden olacak. Dolayısıyla devletin ciddi oranda sübvansiyon yapması gerekecek. Ancak bütün bu olumsuzluklara rağmen, çok popüler bir program olan Medicare, sağlık alanında yapılan yatırımların karşılığının alınması olanağını da sağlayabilir. Zaten, özel sağlık sigortaları da Medicare’in daha fazla büyümesine bu nedenle karşı çıkıyor.”

XS
SM
MD
LG