Erişilebilirlik

Kadınlara Karşı Şiddetin Önlenmesi


<!-- IMAGE -->

Birleşmiş Milletler’e göre kadınlara karşı şiddet, dünyanın en ağır insan hakları ihlallerinden biri.

Dünyanın dört bir yanında her savaş bölgesinde silahlı çatışmalar sırasında ya sonrasında kadınlara karşı şiddete başvurulduğu bildiriliyor. Irza tecavüz sık sık bir savaş silahı olarak kullanılıyor. Ancak daha da sık kadınlar beraber yaşadıkları erkeklerin fiziksel ve ruhsal baskısına maruz kalıyor.

Küresel olarak her üç kadından biri, eşi ya da erkek arkadaşı tarafından dövülüyor, cinsel ilişkiye zorlanıyor ya da kötü muamele görüyor. Gerçekte, cinayete kurban giden tüm kadınların yarısı ya şimdiki ya da eski eşleri ya da erkek arkadaşları tarafından öldürülüyor. Şiddet olayların çoğu kayıtlara geçmiyor. Birçok ülkede kadınlara karşı şiddeti yasaklayan yasalar zayıf ya da hiç yok. Ya da mevcut yasalar uygulnmıyor. Bu da şiddete başvuranlar genellikle cezasız kalıyor.

25 Kasım’da BM kadınlara karşı şiddeti ortadan kaldırmak için 16 günülük küresel kampanya başlattı. Kampanya 10 Aralıkta Uluslararası İnsan Hakları Gününde sona erdi.

Obama Yönetimi, kadın haklarının güçlendirilmesini Amerikan dışpolitikasını temel taşlarından biri yaptı. Bu yıl başlarında Başkan Barack Obama, Melanne Verveer’i Küresel Kadın Konularıyla ilgilenen ilk büyükelçi olarak atadı. Ağustos ayında Dışişleri Bakanı Clinton, ırza tecavüzün bir savaş taktiği olarak kullanılması olayına ışık tutmak için Demokratik Kongo Cumhuriyetini ziyaret etti. Clinton Eylül ayında da silahlı çatışmada cinsel şiddeti önlenmesi çağrısında bulunan 1888 sayılı karar tasarısının kabul edildiği BM Güvenlik Konseyi oturumuna başkanlık etti.

Bakan Clinton 25 Kasım'da yaptığı konuşmada "Kadınlara karşı şiddet 'kültürel' bir olay olarak kabul edilemez. Bu bir suçtur. Gelin, her ülkede erkek- kadın biraraya gelerek şiddeti sona erdirme, bunları yapanları sorumlu tutma ve canlarını kurtaranları desteklemek için birlikte çalışalım. Dünyanın hiçbir yerinde kadınlar ve kızlar korku içinde yürümemeli ve şiddet tehditi altında yaşamamalıdır," dedi.

Bakan Clinton, ”Amerika, dünyanın dörtbir yanında kadınların yanında yer almaya devam edecek; haklarının korunmasını ve saygı gösterilmesini isteyecektir. Ayrıca kadınlara eğitim fırsatı verilmesi, iyi bir iş bulmaları, güven içinde yaşamaları ve tanrının verdiği yeteneği kullanmaları konusunda takipçi olacaktır” şekilde konuştu.

XS
SM
MD
LG