Erişilebilirlik

Beyaz Saray'da Güvenlik Sorunu Tartışılmaya Devam Ediyor


Başkan Barack Obama’nın Hindistan Başbakanı Manmohan Singh onuruna verdiği yemekte, davetsiz oldukları halde Beyaz Saray’a girmeyi başaran çiftin yarattığı tartışma Amerika’da, Gizli Servis çalışanlarına zor günler yaşatıyor. Gizli Servis Direktörü Mark Sullivan olayda hataları olduğunu kabul etti ancak bu çiftin Başkan’a karşı bir güvenlik tehdidi oluşturmadıklarını söyledi. Başkan Obama’nın verdiği resmi akşam yemeğine katılan çift ise, Beyaz Saray personelinin kendilerini davet ettiğini iddia ediyor.

Tarık ve Michaele Salahi çifti Beyaz Saray’da verilen yemeğe davetli değildi. Buna rağmen çift, Obama’nın Hindistan Başbakanı Manmohan Singh onuruna verdiği ve sadece 300 kişinin davetli olduğu yemek için Beyaz Saray’a girmeyi başardı. Hatta Başkan Obama’yla bile tanıştı. Gizli Servis Direktörü Mark Sullivan şöyle konuşuyor: “Bu kişiler gerekli güvenlik taramalarından geçerek Beyaz Saray’a girmiş olsalar da, davetli olmadıkları halde içeriye alınmaları kabul edilemez bir durum.” Eski FBI görevlisi Brad Garrett de bu görüşte. Garrett, “Bu kişiler başka niyetle girmiş olabilirlerdi. Örneğin fiziki bir saldırıda bulunabilirlerdi,” diyor.

Gizli Servis Direktörü olayla ilgili olarak daire içinde açılan soruşturmanın ayrıntılarını vermiyor ancak güvenlik önlemlerini aşan çifte karşı dava açılabileceğini belirtiyor. Başkanın hiçbir zaman tehlikede olmadığını da söyleyen Sullivan şöyle devam ediyor: “Bana iletilen bilgilere ve kendi gözlemlerime göre bu çift hiçbir zaman Başkan’a karşı bir güvenlik riski oluşturmadı.”

Mark Sullivan, Gizli Servis çalışanlarının Salahi çiftinin davetliler listesinde olmadığının anlaşıldığı noktada durumu derhal Beyaz Saray personeline bildirmiş olmaları gerektiğini söylüyor. Sullivan bunu yapmayan 3 görevlinin kızağa alındığını belirtiyor.

Bu, Başkan Obama’nın yabancı bir lider için verdiği ilk resmi akşam yemeğiydi. Gizli Servis aksini söylese de, Salahi çifti yemeğe davetli olduklarını iddia ediyor. Salahi çifti ile Beyaz Saray Sosyal Etkinlikler Yetkilisi Desiree Rogers Kongre’deki oturuma gitmediler. Salahi çifti bu olay sonrasında magazin basınının gözdesi oldu. Çift, bir açıklama yaparak, gerekli yanıtları Gizli Servis yetkililerine verdiklerini, daha fazla söyleyecek bir şeyleri olmadıklarını bildirdi.

XS
SM
MD
LG