Erişilebilirlik

Kopenhag'daki İklim Konferansı Yeniden Başladı


Kopenhag’daki iklim değişikliği konferasında bazı yoksul ülkelerin protestosu üzerine görüşmeler bir süre kesildi.

Afrikalı delegeler, zengin ülkeleri Kyoto anlaşmasını öldürmekle suçlayarak toplantı salonunu terk etti, ancak daha sonra yeniden geri döndü.

2012 yılında süresi dolacak Kyoto anlaşması, sanayileşmiş ülkelerin karbon gazı emisyonlarına sınırlama getirirken yoksul ve gelişmekte olan ülkeleri bunun dışında bırakıyor.

Gelişmekte olan ülkeler, mali yükü ağır olacak yeni bir anlaşma yerine Kyoto protokolünün yedi yıl daha uzatılmasını istiyor.

12 gün sürecek konferansın ikinci haftasına girilirken gözlemciler şu ana dek çok az ilerleme sağlandığını söylüyor.

Konferans Cuma günü sona erecek.

Amerika'dan 350 Milyon Dolarlık Girişim

Amerika, gelişmekte olan ülkelerde temiz enerji teknolojilerini teşvik etmek amacıyla 350 milyon dolarlık bir girişim başlattı.

Enerji Bakanı Steven Chu, girişimi Kopenhag’daki Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'nda açıkladı

Beyaz Saray, girişimin gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğini sağlayan teknolojilerin kullanımını hızlandırmayı amaçladığını bildirdi.

Öte yandan California Valisi Arnold Schwarzenegger, Amerika’nın iklim değişikliği mücadelesinde öncülük etmesi için çalışmasını istedi. Schwarzenegger, Financial Times gazetesine yaptığı açıklamada, Amerika’nın bu alanda öncülük etmesinin tüm dünyanın yararına olacağını belirtti.

California valisi, yalnızca devletlerin küresel iklim değişikliğiyle mücadele alanında yeterli ilerleme sağlayamayacağını; eyaletler ve kentlerin de bu mücadeleye katkıda bulunması gerektiğini vurguladı.

XS
SM
MD
LG