Erişilebilirlik

AB'den Çevreye 7,2 Milyar Euro Yardım


Dünya'nın ve Avrupa Birliği’nin son dönemdeki en önemli gündem maddelerinden biri iklim değişikliğiyle mücadele. Avrupa Birliği bu konuyu öncelikli politikaları arasına almakla kalmayıp bu alanda öncü rol oynama iddiasına da sahip. Durum böyle olunca da iki gündür Brüksel’de konu üzerine kafa yoran Avrupa Birliği liderlerinin diğer ülkelere örnek olacak bir adım atması kaçınılmaz oldu.

27 üye ülke lideri Brüksel’de aldıkları kararla, yoksul ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadeleetmelerine destek olmak amacıyla yapacakları yardımı artırmaya karar verdi. Avrupa Birliği’nin kararını açıklayan Dönem Başkanı İsveç’in Başbakanı Fredrik Reinfeldt, yapılacak katkının miktarının yıllık 2,4 milyar euroolduğunu duyurdu. Bu yardım 2010-2012 dönemini kapsayacak. Dolayısıyla Avrupa Birliği’nin 3 yılda bu alanda harcayacağı miktar 7,2 milyar euro düzeyine yükselecek.

Avrupa Birliği sadece mali yardım payını yükseltmekle kalmayıp Kopenhag'da devam eden Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'ndaki pazarlıkları yoğunlaştıracak bir başka adım daha attı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin de dile getirdiği gibi daha önce sera gazı salımlarını 2020'ye kadar 1990'a kıyasla yüzde 20 azaltma sözü veren Avrupa Birliği, bu oranı yüzde 30'a yükseltti. Ancak bunu diğer ülkelerin de benzer bir yaklaşım içine girmeleri şartına bağladı. Diğer ülkelerin paralel yaklaşım içine girmemeleri durumunda ise bu seviye yine yüzde 20’ye çekilecek.

Avrupa Birliği liderleri iklim değişikliğiyle mücadele ve mali disiplin konularına odaklansalar da önümüzdeki günlerde ısınmasına kesin gözüyle bakılan bir konuda da önemli bir mesaj verdiler. İran konusunu ele alan Avrupa Birliği liderleri Tahran’ın, nükleer program konusunda uluslararası toplumun beklentilerini yerine getirmemesinden duyulan rahatsızlığın altını kalın bir şekilde çizdi.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İran’ın nükleer programından kaynaklanan endişeler nedeniyle yeni yılda gündeme gelebilecek yaptırımlarla ilgili opsiyonlar üzerinde çalışma konusunda anlaştıklarını söyledi.

Güven Özalp'in haberini sağ üst köşedeki bağlantıdan dinleyebilirsiniz.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG