Erişilebilirlik

Yılın En Güvenli Otomobilleri Açıklandı


Amerika’da 2010 yılının en güvenli motorlu araçları açıklandı. Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü adlı özel şirket tarafından açıklanan listede Ford, Subaru ve Volkswagen başta olmak üzere 27 araç bulunuyor. Geçen yılki listeye göre bu yılın listesine daha fazla 4 çeker araç girdi. Bunun nedeni ise araçların güvenliğini ölçmek için geliştirilen yeni testler.

Amerikan Ford ve ona bağlı Volvo, listeye altı araçla girmiş. Listede Subaru ve Volkswagen’in de beşer modeli yer alıyor. Öne çıkan bir başka marka da Chrysler. Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nden Adrian Lund, 2010’un en güvenli araçlar listesine 27 otomobil ve dört çekerin girdiğini doğruluyor. Honda ve General Motors’un araçları da listede. Ama yılın sürprizi, bir numaralı üretici olmasına rağmen listeye giremeyen Toyota. Adrian Lund’a göre Toyota’nın liste dışı kalması herkesi şaşırttı. Çünkü geçen yılki listede Toyota’dan 11 araç vardı.

Toyota bu yılki zorunlu kaza testlerinden geçemedi. Bu yıl ayrıca araçların devrilmesi durumunda tavanlarının ne kadar güçlü olduğu da denendi. Volkswagen bu testi geçti. Ancak birçok yeni araç başarısız kaldı. Lund şöyle konuşuyor: “Sırf tavanları güvensiz olduğu için birçok araç liste dışı kaldı. Yaptığımız testten geçebilecek kadar sağlam yapılmadıklarını gördük.”

Listeye girmenin önemli bir koşulu elektronik stabilizasyon sistemi. Bu, araçların patinaj yapması durumunda sürücünün aracı kontrol etmesini sağlıyor. Otomobil danışmanı Edmunds.com’dan Karl Brauer şunları söylüyor: “Otomotiv şirketlerinin gittikçe daha güvenli araçlar üretmesi çok güzel. Sonuçta bu tüketici için bir kazanç.”

Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü, bu yıl güvenli motorlu araçlar listesine az sayıda araç girmesinin nedenini yeni testleri geçmenin zorluğuna bağlıyor. Geçen yıl listeye 90 araç girmişti.

XS
SM
MD
LG