Erişilebilirlik

Almanya Yeni Göçmenlere 'Uyum Sözleşmesi' İmzalatacak


Almanya yeni göçmenlerle 'Uyum Sözleşmesi’ imzalanacağını açıkladı. Sözleşmeyle göçmenler uyum sağlayacaklarını taahhüt edecekler.

Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ve Hür Demokrat Parti FDP’nin ortak koalisyon protokolünde de yer alan ‘Uyum Sözleşmesi’, göçmenlerin Alman toplumuna ve iş piyasasına katılımın sağlanmasında ve sonrasında da başarının ölçülmesini için önemli bir araç olarak tanımlanıyor. Uyum Sözleşmesi’nin içinde bulunduğumuz yasama yılında hayata geçirileceğini duyuran hükümetin Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Almanya’da yaşamak ve çalışmak isteyen ülkemize ‘evet’ demeli ve bunu kanıtlamalı’ şeklinde açıklamada bulundu. Böhmer, planlanan sözleşmede Almanca öğrenmenin yanı sıra düşünceyi ifade özgürlüğü, kadın-erkek eşitliği gibi evrensel değerlerin kabulünün yer alacağını da söyledi. Sözleşmenin sadece yeni gelen göçmen vatandaşlara zorunlu, Almanya’da uzun yıllardır yaşayanların ise gönüllü olarak uygulanacağı açıklanırken, imza atan göçmenlerin uyum yolunda göstereceği gelişmelerin belirli aralıklarla denetlenmesinin de planlandığı belirtiliyor. Göçmen kuruluşları, özellikle de Türk lobisinin temsilcileri planlanan sözleşmeyi, dışlayıcı bir yeni uygulama olarak eleştiriyorlar. Sözleşmeye imza atmayan ya da uyum konusunda başarılı olamayanlara ne gibi yaptırımlar uygulanacağının açık bırakılması da eleştiriliyor. Yeşiller’den Federal Meclis milletvekili Memet Kılıç, planlanan uygulamanın göçmenlerin yaşamını daha da zorlaştıracağını ve uyuma ters tepki yapacağını savunuyor.

Bu arada Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’nin sayılarına göre, Avrupa ülkelerinin birçoğu daha fazla göçmen alırken, Almanya’ya göç edenlerin sayısı azalıyor. Bir önceki hükümet döneminde çıkarılan yeni Göç Yasası'nın da etkisiyle Almanya'ya gelen özellikle kalifiye göçmen sayısında büyük bir düşüş gözlemleniyor. Uzmanlar planlanan ‘Uyum Sözleşmesi’nin durumu daha da olumsuz etkileyeceği görüşündeler.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG