Erişilebilirlik

Obama Nobel Ödülünü Almak Üzere Norveç'e Gitti


Norveç’in başkenti Oslo’ya giden Başkan Barack Obama Nobel Barış Ödülünü kabul edecek. Obama, Nobel ödülüne layık görülmesinden gurur duyduğunu, ancak bu ödülü hak ettiğinden emin olamadığını söyledi. Son kamuoyu yoklamalarına göre Amerikan halkının yüzde 66’sının bir yıldan az görevde olan Obama’nın Nobel Barış Ödülünü hak etmediğini düşünüyor. Bazı çevreler ise iki cephede savaşan bir ülkenin liderine barış ödülü verilmesini eleştiriyor.

Nobel Komitesi’nin iki ay önce yaptığı açıklama tüm dünyayı şaşırttı: “Norveç Nobel Komitesi 2009 Nobel Barış Ödülü’nün Başkan Barack Obama’ya verilmesini kararlaştırmıştır.”

Karar Obama’yı da şaşırtmıştı: “Bu ödüle layık görülmüş diğer isimleri düşününce bu ödülü hak ettiğimi düşünmüyorum.”

Amerika’da yapılan kamuoyu yoklamaları da halkın bu görüşte olduğunu gösteriyor. Quinnipiac Üniversitesi Araştırmaları Başkanı Peter Brown anlatıyor: “Amerikan halkının sadece yüzde 26’sı başkanın Nobel Barış Ödülünü hak ettiğini düşünüyor. Bu da çok yüksek bir oran değil.”

Amerika’da özellikle muhalefetteki Cumhuriyetçiler ve bağımsız seçmenler Obama’ya bu ödülün verilmesini desteklemiyor. Demokrat Partililerin bile sadece yüzde 49’u Nobel Komitesi’nin kararını onaylıyor.

Obama, Nobel Barış Ödülünün somut bir başarıdan ziyade bazı amaçlara ulaşılması, bazı ilkelerin sağlanmasına ivme kazandırması niyetiyle verildiğini söyledi: “Bu ödülü bu nedenle kabul ediyorum. Bu ödülü bir çağrı olarak kabul ediyorum. Bütün ülkelere birlikte 21’inci yüzyılın sorunlara karşı harekete geçmeleri yapılan bir çağrı …”

Beyaz Saray Obama’nın Oslo’da yapacağı konuşmada da bu temaları işleyeceğini açıkladı. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Obama’nın konuşmasında iki cephede savaşan bir ülkenin liderine Nobel Barış Ödülü verilmesine de değineceğini belirtti: “Bu konuyu doğrudan ele alacağız. Ayrıca Obama’nın Afganistan’a ek 30 bin asker sevk ettiği bir dönemde bu ödül veriliyor. Bu zamanlama konusuna da değineceğiz.”

Obama Irak ve Afganistan savaşları konusunda kaygılı olduğunu söylüyor. Nelson Mandela, Martin Luther King gibileriyle kıyaslanamayacağını vurgulayan Obama, yine de ödülün başarılarından ziyade umut vaat ettiği için kendisine verilmiş olabileceğini belirtiyor.


XS
SM
MD
LG