Erişilebilirlik

Yetersiz Beslenen Çocukların Sayısı Artıyor


Yetersiz Beslenen Çocukların Sayısı Artıyor
<!-- IMAGE -->

Düzenli olarak açlık çeken bir milyar 200 bin kişinin dörtte biri çocuk. Özellikle beş yaşından küçük çocuklar için açlık, boş mide ağrısından çok daha fazla zarar verici.

Açlık ve kötü beslenmenin çocuklar ve gelecekleri için ağır bir bedeli var. BM Çocuk Fonu UNICEF’in son raporuna göre beş yaşın altında 200 milyon çocuk kronik olarak kötü besleniyor.

Kötü beslenme, dünya çapında çocuk ölümlerine tek başına katkıda bulunan en büyük unsur. Her yıl 5 yaşın altında 3 buçuk milyon çocuğun ölümüne yolaçıyor. Ayrıca çocukları enfeksiyon hastalıklarına karşı daha korumasız hale getiriyor, fiziki büyümelerini önlüyor ve öğrenme yeteneklerini azaltıyor.

UNICEF Genel Müdürü Ann Veneman, çocuk sağlığının kesin şekilde anne sağlığına bağlı olduğunu söylüyor. Annenin yetersiz beslenmiş olması, kadının hamilelik sırasında ölme olasılığını arttırıyor ve çocuğunun sağlığını olumsuz etkiliyor. Ama özel süt verme, ek beslenme, aşırı kötü beslenmeyi kontrol, diyette çeşitlilik ve küçük miktarda gerekli gıda gibi masrafı düşük önlemler mevcut.

Yetersiz beslenmenin uzun vadeli etkileri, sadece bireyleri değil gelişmekte olan ekonomiler için de yıkıcı oluyor. Yetersiz beslenmeyle ilişkili sağlık, bozuk ruhsal ve fiziksel gelişme ve kişilerin öğrenme ve çalışma yeteneğini azaltıyor. Ekonomistlere göre, gelişmesi yetersiz beslenme nedeniyle bozulan her çocuk, yaşamı sırasında yüzde on gelir kaybına uğruyor.

Veneman” Yetersiz beslenmeyi azaltmak hatta yoketmek mümkündür. Gıda güvenliği, beslenme ve sürdürülebilir tarım konusundaki küresel taahhütler, bu raporda belirtilen kritik sorunlara eğilmeyi sağlayacak daha geniş bir gündemin parçasıdır,” dedi. Dünya Bankası’nın son bir raporuna göre, halen beslenmeye yapılan yatırımlar sorunun büyüklüğü gözönüne alındığında çok küçük kalıyor. Ancak yetersiz beslenmeyle mücadele için kamu kaynaklarının arttırılması, ortaya daha sağlıklı çocuklar ve aileler, daha üretken işciler çıkması şeklinde başarılı sonuçlar verecektir.

Yirmiler Grubu'nun 2009 zirvesinde Başkan Barack Obama, Amerika’nın 2020 yılı için belirlenen tarımsal kalkınma yardımını iki kat arttıracağını ve ayrıca önümüzdeki üç yıl içinde en az 3 buçuk milyar dolar sağlayacağını açıkladı.

Amerikan Uluslararası Kalkınma Dairesi USAID, kırsal ekonomileri geniştabanlı tarımsal büyüme yoluyla canlandırarak gıda güvenliğini geliştirmektedir. Bu gelişme, gıda üretimiyle birlikte gelirleri arttırmakta ve yerel pazarlarda yoksullar için gıda fiyatlarını indirmektedir. USAID, bu taahhütleri çerçevesinde kadın ve çocuklara ağırlık veren yerel kuruluşlara dayalı tarım ürünlerini işleme ve koruma programları yoluyla beslenme durumunu düzelten programları desteklemektedir.

XS
SM
MD
LG