Erişilebilirlik

8 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor, Başbakan Erdoğan’ın Başkan Obama ile görüşmesinde İran’a karşı diplomatik yöntemleri önerdiğini yazıyor. Ancak gazete, Batı’nın Tahran’a karşı sabrının bitmek üzere olduğunu da ekliyor:

“Erdoğan ile Obama görüşmesi, Amerika’nın NATO’nun tek Müslüman ülkesi olan Türkiye’nin dış politikasını sorgulamaya başladığı bir dönemde yapıldı. Washington’un en büyük kaygısı Ankara ile Tahran arasındaki ilişkilerin giderek gelişmesi. Obama, Türkiye’nin İran’ın nükleer programına diplomatik bir çözüm bulunmasında önemli bir rol üstelenebileceğini söyledi ancak Tahran’ın masaya oturması için sonsuza kadar beklemeyeceklerini de vurguladı. Erdoğan ise, sorunun güç kullanarak veya yaptırımlar yoluyla tatmin edici bir şekilde çözüleceğinden kaygı duyduğunu belirtti ve “Soruna diplomatik yöntemlerle çözüm aramalıyız” dedi. Erdoğan, Türkiye’nin Avrupa’dan uzaklaşarak yüzünü Doğu’ya döndüğü yönündeki iddiaların ise anlamsız olduğunu söyledi.

Washington Post Irak’ta seçim kanunu konusunda uzlaşma sağlanmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor. Gazete, seçimlerin Irak’ta istikrarın sağlanması için büyük önem taşıdığını belirtiyor:

“Aslında 2007 Ocak ayında Başkan Bush tarafından belirlenen siyasi hedeflerin birçoğuna hala ulaşılmış değil. Petrol yasası çıkmadı, anayasa reformu yapılmadı, etnik açıdan karmaşık bir yapıya sahip olan Kerkük sorunu çözülmedi. Ancak Irak’taki şiddet olayları ciddi biçimde azaldı ve daha da azalmaya devam ediyor. Demek ki, ulusal düzeyde etkin bir hükümet olmasa da, isyancılara yönelik mücadele şiddet olaylarını azaltabiliyormuş. Bu durumdan çıkartılması gereken bir başka ders ise, işlerin her zaman Washington’da planlandığı gibi gitmediği. Iraklılar, kendi yöntemleriyle ve kendi belirledikleri bir hızla uzlaşmaya varıyorlar.

New York Times Pakistan’ın etkin katılımı sağlanmadan Taleban ve El Kaide ile mücadelenin başarıya ulaşamayacağını kaydediyor. Gazete, Pakistan’ın bu konuda üzerine düşeni yapmadığını öne sürüyor:

“Pakistan’ın sivil ve askeri yöneticileri, bu savaşın sadece Amerika’nın savaşı olmadığı ve kendi varlıkları için de büyük önem taşıdığı konusunda ikna edilmelidir. Sadece istihbarat servisindekiler değil, birçok Pakistanlı yetkili, Taleban’ı Hindistan’ın Afganistan üzerindeki etkisini sınırlayacak bir müttefik olarak görmeye devam ediyor. Obama, Pakistan’a giderek Pakistanlı yetkililere yüz üstü bırakılacakları yönündeki korkularının asılsız olduğunu doğrudan ifade etmelidir. Ayrıca Hindistan ile Pakistan arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi yönündeki çabalarını da sürdürmelidir. Ancak bunlar yapılırsa, Pakistan’ın aşırı unsurlara yönelik bakışı değişebilir.”

USA Today Obama yönetiminin domuz gribi konusunda başarılı bir sınav veremediğini yazıyor. Gazete, hükümeti domuz gribi aşılarını zamanında yetiştirememekle suçluyor:

“Bu yılki domuz gribi salgını çok daha büyük bir felakete neden olabilirdi. Böyle bir felaketin yaşanmamasını hükümetin çalışmalarına değil, şansımıza borçluyuz. H1N1 virüsü, korkulduğu kadar öldürücü çıkmadı. Devlet kurumlarının tehlikeyi zamanında görüp halkı uyarması doğru bir yaklaşımdı. Sağlık Bakanlığı da güvenilir ve etkili bir aşıyı zamanında üretmeyi başardı. Ancak aşıyı en fazla ihtiyaç duyulan zamanda, sonbaharda dağıtmayı başaramadı. Bunun nedeni ise, hala 50 yıl önceki yöntemlerle aşı üretilmesidir. Şu anda her tarafta aşıyı bulmak mümkün, ancak riskin sürmesine rağmen kamuoyu artık aşıya olan ilgisini kaybetmiş durumda.”

XS
SM
MD
LG