Erişilebilirlik

Modanın Yeni İlham Kaynağı Amerika'nın First Lady'si


Moda dünyasının en etkili dergilerinden Vogue’a kapak olan Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama, şimdi de bir başka moda dergisi Glamour’un Aralık sayısının kapağında. First Lady’nin moda anlayışı ve giyimiyle ilgili bir blog olan “Mrs. O” o kadar çok rağbet gördü ki, bu konuda bir kitaba da ilham kaynağı oldu. Blogla kitabın yazarı, son 40 yıldır giyimiyle bu kadar çok ilgi çeken başka bir First Lady olmadığını söylüyor.

Birçok modacı, andiçme balolarındaki gece kıyafetlerinin eleştirilmesine rağmen Michelle Obama’nın modaya yatkın olduğunu düşünüyor. Yazar Mary Tomer, Michelle Obama’nın gördüğü ilginin aklına bir başka First Lady’yi getirdiğini söylüyor:

“Jackie Kennedy’den buyana hiçbir First Lady bizi bu kadar çok heyecanlandırmamıştı.”

First Lady’nin tarzından çok etkilenen Tomer, önce "Mrs. O" diye bir blog başlattı, sonra da “Bayan O: Moda Demokrasisinin Yüzü” adlı bir kitap yazdı. 200’den fazla ülkeden günde 10 bin kişi okuduğu blogda, Michelle Obama’nın her gün ne giydiği anlatılıyor:

“Herkes, First Lady olarak modaya önem veren bir kadın görmekten hoşlanıyor.”

First Lady’nin basın danışmanı, Michelle Obama’nın kıyafetleri konusunda yorum yapmıyor.

Michelle Obama, asker ailelerinin desteklenmesi ve kadın sağlığı gibi konulara First Lady rolünü kullanarak dikkat çekmeye çalışıyor:

“Yeni bir araştırmaya göre kadınların üçte biri, sağlık faturalarını ödeyebilmek için ya tasarruf ettikleri tüm parayı harcıyor, ya borca giriyor, ya da temel ihtiyaçlarından vazgeçiyor.”

Çocuk sağlığı ve organik beslenme de Michelle Obama’nın ilgi alanı.

Michelle Obama, eşinin yemin töreninde Isabel Toledo imzalı bir elbise ve manto giymişti.

Ancak Michelle Obama daha ucuz kıyafetler de giyiyor, İngiltere Başbakanı’nın konutunda J Crew mağazasından kıyafetleri tercih etmişti.

Michelle Obama J Crew marka hırka giydiğinde J Crew mağazalarındaki hırkalar o gün satılıyor. İlk kez sıradan kadınlar da bir First Lady’nin kıyafetlerine erişmekten memnun. Bu da Michelle Obama’yı herkese sevdiriyor.

Bazıları, onun Kraliçe Elizabeth’in karşısına hırkayla çıkmasını hala eleştiriyor. Michelle Obama’nın Kongre’ye hitaben yaptığı ilk konuşmada kış günü kolsuz bir elbise giymesi de tartışma yaratmıştı.

First Lady’nin kolları şimdi de Glamour dergisinin kapağında. Michelle Obama, sadece moda anlayışıyla değil, avukatlık yaptığı yıllardaki gibi kadınlara destek olmasıyla da övgü topluyor.

XS
SM
MD
LG