Erişilebilirlik

7 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Los Angeles Times, AK Parti hükümetinin dış politikasını eleştiren bir makaleye yer veriyor. Soner Çağaptay imzalı makalede, izlenen politikanın Müslümanlar’a zarar verdiği öne sürülüyor:

“AKP, 2002’de iktidara gelmesinden bu yana Türkiye’nin dış politikasında köklü değişikliklere gitti. Batı yanlısı Azerbaycan, Gürcistan ve İsrail’le ilişkiler kötüleşirken, Avrupa Birliği de göz ardı edildi. AKP bu süreçte Sudan gibi Batı karşıtı ülkelerle ilişki kurdu, Rusya, İran ve Suriye gibi Ankara’nın geleneksel düşmanlarıyla yakınlaştı, Hamas’ın patronu konumuna geldi. Bu ideolojik bir yaklaşımdır. Bu ideolojinin arkasında ise din değil, Batı karşıtı İslamcı yönetimlerin, her zaman, hatta Müslümanları öldürdüklerinde bile haklı oldukları varsayımı vardır. AKP’nin dış politikası Batı’ya yardımcı olmak bir yana, tam tersine Batı’nın bölgesel çıkarlarıyla çelişiyor. Ayrıca Darfur’daki Çeçenistan’daki ve İran’daki Müslümanlara kadar zarar veriyor.”

Boston Globe, İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi’ndeki saygın bilim insanlarının iklim değişikliği konusundaki verileri tahrif ettiği iddialarını gündeme taşıyor. Gazete, gerçeklerin gizlenmesinin küresel ısınmayla mücadeleye yarar değil zarar getireceğini vurguluyor:

“Bu hafta Kopenhag’daki İklim Zirvesi öncesinde, dünya liderleri sera etkisi yaratan gaz emisyonunu azaltmak için kendi yurttaşlarından fedakarlık istemek konusunda ikircikli davranıyorlar. Böyle bir ortamda, uzmanlar verileri tahrif ederek veya karşıt görüşleri bastırarak kimseyi kendi yanlarına çekemezler. East Anglia’daki skandal ortaya çıkmadan önce bile, Amerikan halkının önemli bir kısmı, küresel ısınmayla mücadele için alınacak önlemlere sıcak bakmıyordu. İklim değişikliği konusunda esaslı bir yasal düzenlemeye kamuoyu desteğini sağlamanın yolu, buna karşı çıkanları bastırmaktan değil, yanlış düşündüklerini somut verilerle kanıtlamaktan geçer.”

Muhafazakar görüşleriyle bilinen Washington Times ise East Anglia üniversitesinde ortaya çıkan skandalı ‘iklim-gate’ olarak tanımlıyor. Gazete, medyanın bu skandalı örtbas etmeye çalıştığını savunuyor:

“Yok edilen belgeler, yolsuzluk, komplo ve devletin parasının boşa harcanması…Bütün bunlar normalde gazetecilerin ağzını sulandıracak bir skandaldır. Ancak buna rağmen medya, iklimgate’in haber değeri taşımadığı sonucuna vardı. Profesyonel golfçu Tiger Woods’un aile sorunlarına fazlasıyla yer ayıran televizyonlar, tam da Kongre’de Amerika’ya milyarlarca dolara mal olabilecek bir iklim değişikliği tasarısı görüşülürken, bu konudaki skandalı görmezden geldi. Böyle bir haberin atlanması, medyayı da suç ortağı konumuna getiriyor.”

USA Today Kongre üyelerini, Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’yi günah keçisi yapmaya çalışmakla suçluyor. Gazete, Merkez Bankası’nın özerkliğini kaldırma çabalarına da karşı çıkıyor:

“Eğer işsizlik oranı sadece % 10 civarında tutulabilmişse bu, her kurumdan çok Merkez Bankası (FED) sayesinde başarılmıştır. Elindeki yetkileri son derece başarıyla kullandığını kanıtlayan FED’in bu yetkilerini yok etmeye çalışmak deliliktir. FED’in denetleyici rolünü ortadan kaldırmak da aynı ölçüde yanlış olacaktır. Oysa Kongre, bu kriz sürecinde finans kuruluşlarının günahlarına ortak olan kurumların başında geliyordu. Özellikle Fannie Mae ve Freddie Mac gibi konut kredisi veren dev kuruluşlar, Kongre’deki bağlantıları sayesinde kendilerini eleştirenleri etkisiz hale getirdi. Merkez Bankası, yetkilerinin alınmasını değil, alkışlanmayı hak ediyor.”

XS
SM
MD
LG