Erişilebilirlik

Erdoğan ve Obama Afganistan, Irak ve Terörizmi Konuştu


Washington’u ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Obama’yla Beyaz Saray’da yaklaşık 2 saat süren bir görüşme yaptı.

Görüşmenin ardından iki lider Oval Ofis’te basın mensuplarının karşısına çıktı.

Başbakan Erdoğan, terörle mücadele sürecinde 5 Kasım 2007’de eski Başkan Bush’la yaptığı görüşmeyi anımsattı. Erdoğan, bölücü terör örgütünün ortak düşman olarak ilan edildiğini vurguladı.

“Terör tüm insanlığın ortak düşmanı” diyen Başbakan Erdoğan, bu konudaki hassasiyetlerini vurguladıklarını belirtti.

Başbakan, ‘İran’ın nükleer programının diplomatik yollarla çözümü konusunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız’ dedi.

Erdoğan, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin de Beyaz Saray’da gündeme geldiğini söyledi.

Minsk Grubu’ndan farklı bir süreç beklentisi içinde olduklarını söyleyen Erdoğan, sürece ivme kazandırılması talebinde bulunduklarını belirtti. Başbakan, görüşmede bölgede atılacak ortak adımların gündeme geldiğini de söyledi. Erdoğan, bu adımları Ortadoğu, Irak, İran’ın nükleer programı ve Afganistan olarak sıraladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ISAF’ın komutasını 3’ncü kez üstlendiğinin de altını vurgulayan Erdoğan, şu ana kadar eğitim konusunda verilen desteğe ek adımlar atılacağını da belirtti.

Başkan Obama ise açıklamasının başında "Türkiye ile Amerika NATO müttefiki. Yani iki ülke birbirini savunma taahhüdünde bulunmuş durumda” dedi.

Obama, Türkiye’ye Afganistan’daki katkılarından ötürü teşekkür etti. Mali krizde birlikte çalışıldığının altını çizdi. Başkan Obama, Türkiye, laik demokratik, hukukun üstünlüğüne saygı duyan ve halkının çoğunluğu Müslüman bir devlet olarak sadece kendi bölgesindeki istikrar ve barışa değil, tüm dünyada barış ve istikrara katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

Irak’ta barış ve güvenlik adına atılan adımları da konuştuklarını hatırlatan Obama, görüşmede İran’ın nükleer kapasitesi sorununun çözmenin önemini de vurguladı.

İki liderin basın açıklamasının tamamını sağ üst köşedeki ilgili bağlantıyı tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Amerika'nın Sesi Türkçe Servisi Görüşmeyi Takip Etti

TSİ 21.45'teki radyo yayınımızda Başkan Obama ile Başbakan Erdoğan'ın görüşmesinden çıkan mesajları değerlendirdik.

Selin Süer Ünlü ve Barış Ornarlı görüşme sonrası verilen mesajların ne anlama geldiğini, bundan sonra işbirliği alanında atılacak adımların neler olabileceğini konuştu. Değerlendirmeyi dinlemek için sağ üst köşedeki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Başkan Obama ve Başbakan Erdoğan'ın ortak basın açıklamasının Beyaz Saray tarafından yayınlanan tam metnini de sağ taraftaki "İlgili Haberler" bölümünden bulabilirsiniz.


XS
SM
MD
LG