Erişilebilirlik

Almanya 8 Bin Türk'ün Oturma İznini Uzattı


Almanya'da 2007 yılında iki yıllığına yürürlüğe konan ve iş bulan geçici oturum izni sahibi ilticacılara kalıcı oturum izni verilmesini öngören uygulama, önümüzdeki 31 Aralık’ta sona eriyor. Federal Hükümet, bu tarihe kadar kendi geçimini sağlayamayan ve yeterli derecede Almanca bilmeyenlerin sınır dışı edilmesini karara bağlamıştı.

Federal Içişleri Bakanlığı verilerine göre evlilerde 6, bekarlarda 8 yıl boyunca aralıksız Almanya’da yaşayadıklarını ispatlayan toplam 110 bin sığınmacı gerekli şartları yerine getirdiği için karardan yararlandı ve oturma izni alabildi. Ancak şartları yerine getiremeyen, 8 bini Türkiye’den gelenler olmak üzere toplam 30 bin kişinin sınırdışı edilmesi bekleniyordu. Federal İçişleri Bakanları Konferansı sürpriz bir karar alarak söz konusu mültecilerin oturma izinlerinin 31 Aralık 2011 tarihine kadar uzatılmasını kararlaştırdı.

Yetkililer bu dönemde iş bulanlara ve ciddi bir şekilde iş aradıklarını ispatlayanlara yeterli derecede Almanca bilmeleri durumunda 2011 sonrasında da oturma izni verileceğini bildirdiler. Almanya’daki çeşitli insan hakları ve yardım örgütleri ise, ekonomik koşulların giderek zorlaştığı bir dönemde meslek sahibi Almanlar’ın bile iş bulmakta zorlandığını vurguluyor ve sürenin uzatılmasını yetersiz buluyorlar. SPD Hamburg eyalet parlamentosu milletvekili Aydan Özoğuz’da mültecilerin durumu için uzun vadeli ve kalıcı bir çözüm bulunması gerektiği görüşünde.

Öte yandan Federal İçişleri Bakanları Konferansı Almanya’da planlanan cami inşaatları konusunda da bir açıklama yaptı. İsviçre’decami minarelerine ilişkin düzenlenen referandumun ardından gelen açıklamada, Müslümanlar’ın ibadet için cami yapmalarının, hakları olduğunu bildiren bakanlar, binaların halkın tepkisini çekecek büyüklükte olmaması yönünde bir çağrı yaptı. Kentlerin görünümlerini değiştiren minarelerin, Alman kamuoyunda korkuya neden olabileceğini savunan İçişleri Bakanları Konferansı, İslami kurumların yeni inşaatlarda bu konuya dikkat etmesini istedi.

XS
SM
MD
LG