Erişilebilirlik

'Dünyayı Besleyen Adam'dan Veda


'Dünyayı Besleyen Adam'dan Veda
<!-- IMAGE -->

“Yeşil devrimin babası” olarak tanınan ve çalışmaları dünyadaki milyonlarca kişinin beslenmesine yardımcı olan tarımbilimci Dr. Norman Borlaug, 95 yaşında kanserden öldü.

Norman Borlaug, Norveçli bir göçmen ailenin çocuğu olarak 25 Mart 1914’de Amerika’nın tarım eyaleti Iowa’da doğdu. Borlaug, 1994’de Meksika’da yeni kurulan Buğday Araştırma ve Üretme Programı Kooperatifi Başkanı olarak yarı-bodur, yüksek verimli, hastalıklara dirençli buğday çeşitleri geliştirdi ve bunları modern tarım üretim teknolojileriyle birleştirerek üretimi üç kat arttırdı. Bu, “Yeşil Devrim”in başlangıcı oldu.

1940’ların başlarında buğdayının yüzde 60’ını ithal eden Meksika, 1956‘da kendine yeterli hale geldi. Meksika 1963’de buğday ihraç etmeye başladı ve Norman Borlaug, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılarla birlikte çalışarak kıtlık tehlikesi başgösteren her yerde tekniğini hizmete sundu. İlk durağı Asya oldu ve sonuçta 1960’ların sonunda Pakistan ve Hindistan’da tahıl üretimi yaklaşık iki kat arttı. Pakistan, 1968’de, Hindistan da 1974’de kendine yeterli hale geldi. 1980’lerin başında Norman Barlaug, dikkatini Afrika’ya çevirdi.

1970’de dünya barışına gıda arzını arttırarak yaptığı katkılar nedeniyle Nobel Barış Ödülüne layık görülen Borlaug, Başkanlık Özgürlük ve Amerikan Kongresi’nin altın madalyalarını da alarak bu üç ödülü birden alan 5 kişiden biri oldu.

Norman Burlaug’un kalıcı katkılarından biri de, Dünya Gıda Ödülü’nün konması oldu. Uluslararası ödül, insani kalkınmayı dünyada gıda miktarını, kalitesini ve bulma koşullarını düzelterek ilerleten kişilere veriliyor.

Norman Borlaug, kıtlığı önlediği için bir milyar kişinin hayatını kurtaran kişi olarak görüldü. Son günlerinde kızı Norman Borlaug’a birşeye ihtiyacı olup olmadığını sorduğunda “Afrika’daki görevimi bitirmedim” yanıtını verdi.

Borlaug 12 Eylül’de öldüğünde çocukları ona tek bir cümleyle veda etti: Yaşamının, başkalarının yaşamını değiştirmede örnek olmasını ve tüm insanlığın acılarına son vermek için çaba harcanmasını sağlamasını diliyoruz.”

XS
SM
MD
LG