Erişilebilirlik

1 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Washington Post Başkan Obama’nın Afganistan’daki asker sayısını artırma kararı alması halinde, savaşın maliyetinin artacağı yönündeki eleştirilerin de gündeme geleceğini belirtiyor. Ancak gazete, bu eleştirilere şimdiden karşı çıkıyor:

"Savaşın maliyetinin karşılanması için gelir vergisi oranının artırılmasını desteklemeye hazırız. Ancak Afganistan’daki asker sayısının artırılmasının maliyeti, Irak’taki askerlerin geri çekilmesinden sağlanacak 30 milyar dolarlık tasarrufun altında kalacak. Afganistan’daki asker sayısında indirime gidilmese bile, 2012 yılındaki toplam savaş harcamaları, 2008 yılındaki 180 milyar dolarlık harcamanın yarısı kadar olacak. Bütün bunlara rağmen savaş harcamaları konusundaki eleştirileri doğru kabul etsek bile, Kongre İkinci Dünya Savaşı ve Kore Savaşı’nda yaptığı gibi, benzin vergisini artırarak doğacak maliyeti finanse edebilir. Eğer “paran kadar savaş” anlayışı kabul görecekse, Afganistan savaşının maliyetini karşılayacak bir yöntem zaten mevcut."

New York Times İsviçre’deki referandumda minare yasağına destek verilmesini utanç verici buluyor. Gazete, Müslümanlara yönelik yasakların hiçbir sorunu çözmeyeceğini vurguluyor:

"Yapılan referandumun sonucu, minarelerin giderek arttığı ve Müslüman göçmenlerin inançlarına yönelik korku ve tepkinin giderek yayıldığı Batı dünyası için de önemli mesajlar içeriyor. Aslında daha önce de yaşanan bazı olaylar gerekli uyarıları içeriyordu. Fransız yetkililerin başörtüsü ve burkaya yönelik akıl dışı tepkisi, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı itirazların yayılması bunun örnekleriydi. İsviçre’de Müslümanlar nüfusun % 6’sını oluşturuyor ve aşırı İslamcı akımlara rastlanmıyor. Eğer bu ülkenin vatandaşları bile yabancı düşmanı bir aşırı sağ partinin propagandasına böylesine kolaylıkla kanabiliyorsa, daha büyük Müslüman nüfusuna sahip olan ülkelerin yabancı düşmanlığına karşı alınacak önlemleri biran önce düşünmeye başlaması gerekiyor."

USA Today giderek artan işsizliğin, gelecek yıl yapılacak Kongre seçimleri öncesinde Demokratlar üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğunu yazıyor. Ancak gazete, işsizlikle mücadele için yeni bir teşvik paketine karşı çıkıyor:

"Artık teşvik paketlerine ve vergi indirimlerine bir son vermek gerekiyor. Eğer mali önlemler alınmazsa, ekonomi hiçbir zaman düzelemeyecek. 1929’daki gibi bir Büyük Depresyon tehlikesi daha yeni atlatıldı. İstihdamın artması zaten ekonomik düzelmenin en son ortaya çıkan göstergelerinden biridir. 1980’lerdeki işsizlik sorunu, olağanüstü siyasi müdahalelerle çözülmemişti. Elbette işsizlerin bir güvenlik ağına sahip olma hakkı vardır. Ancak şu anda yeni bir teşvik paketinin ya da Demokratların tabiriyle istihdam paketinin zamanı değildir. Bu ekonomi için hem gereksiz hem de kaldırılamaz bir yük oluşturacaktır."

Boston Globe Dubai’de devlete ait Dubai World şirketinin 59 milyar dolarlık borcu için erteleme istemesinin, bütün dünyada panik havası yarattığına dikkati çekiyor. Gazete, Dubai krizinin İranlı yeni zenginlere etkisi konusunda da şu yorumda bulunuyor:

"Dubai, bir süredir aşırı risk alma bağımlılığından kaynaklanan bütün belirtilere sahipti. Gereğinden fazla gösterişli gayrı menkul yatırımları yapılmıştı ve bu yatırımlar için fazlasıyla borca girilmişti. Bu kriz, spekülasyon tarihinin, insan eliyle yaratılmış ve göz göre göre gelen son örneğidir. Ancak bu krizin teselli verici tek yanı, İranlı devrimci seçkinlerin yurtdışındaki paralarının bir kısmını Dubai’ye yatırmış olmalarıdır. Eğer Dubai’de dolandırılmayı hak eden birileri varsa, bunlar İran İslam Cumhuriyeti’nin yeni zenginleşmiş mollaları ve Devrim Muhafızları’nın komutanlarıdır."

XS
SM
MD
LG