Erişilebilirlik

Amerika’da Çalışanların Yaş Ortalaması Yükseliyor


Amerika’da yaşlı çalışanların sayısı artıyor. Nüfus Dairesi’ne göre 65 ila 74 yaş arasındaki çalışanların sayısı, 2006’dan 2016 yılına kadar yüzde 80’den fazla artacak. Özellikle son ekonomik krizle birlikte birçok yaşlı Amerikalı emeklilik hayallerini ertelemek zorunda kaldı.

Joan Hansen 70 yaşında ama hala çalışıyor. 1938’de doğan Hansen, 65 yaşında emekli olma hakkına sahipti. Ancak Hansen emekli maaşı düşük olduğu için şimdi işini bırakmaktan korkuyor. Hansen, “Aynı maaşı alamayacağınızı bilmek korkutucu. Hele rahat yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız bu daha da zor,” diye konuşuyor. Hansen’ın kızı birkaç yıl önce ölmüş. 14 yaşındaki torununa bakmak zorunda olan Hansen, onun bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Çalışmaya devam edebilmek için ise kendisine iyi bakan Hansen hergün egzersiz yapıyor. Hansen, “Çok masrafım var. Ekonominin durumuna bakarak işten ayrılıp yeni bir hayat kurma kararı vermek çok güç, “diyor.

Pew Araştırma Şirketi’ne göre, Amerikalıların yüzde 40’ı emeklilik yaşı geçmesine rağmen ekonomik kriz yüzünden çalışmaya devam ediyor. Ekonomist Sean Snaith, yaşlıların ev fiyatları ve borsadaki emeklilik yatırımlarının değerinin düşmesinden etkilendiğini söylüyor. Snaith şöyle konuşuyor: “Emeklilik yaşı gelmiş birçok Amerikalı yatırımları ve birikimlerinin yarı yarıya gittiğini gördü. Kime sorsanız, ‘Emekli olamıyorum, çünkü yeterince birikimim yok’ diyor.”

Yetkililer, yaşlı çalışan sayısındaki artışın 24 yaşın altındaki Amerikalılar için işsizliğin artması anlamına geldiğini söylüyor. Nüfus Dairesi, yaşlı çalışan nüfusun artmasındaki başlıca nedenleri şöyle sıralıyor: Daha iyi şartlar altında emekli olma isteği; yaşam süresinin uzaması ve sağlık masraflarının artması. 70 yaşındaki Joan Hansen da yakın gelecekte emeklilik planı olmadığını söylüyor.

XS
SM
MD
LG