Erişilebilirlik

'Soykırım Ödevi' Konusunda Uzlaşma Sağlandı


Fransa’nın Nancy kentinde ortaokul 3’üncü sınıfa devam eden 13 yaşındaki Türk öğrenci Mustafa Doğan, sınav kağıdına “Ermenilere soykırım yapılmamıştır. Yapıldıysa da hak edilmiştir” diye yazınca, okuldan uzaklaştırıldı. Ancak, bir hafta boyunca okul yönetimi, aile ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri arasında yapılan görüşmeler uzlaşmayla son buldu.

Fransa’nın Almanya sınırındaki Nancy kenti yakınlarındaki Pont a Mousson beldesinde bulunan Jacques Marquette Lisesi’nde, bir haftadır Türk öğrencilerin soykırım isyanı tartışılıyor. Herşey Tarih öğretmeninin 1. Dünya Savaşını işlediği derste Türklerin, Ermenilere soykırım yaptığını söylemesiyle başladı. Mustafa ve diğer 5 Türk kökenli arkadaşı soykırım sözünü kabul etmediler. Bunun üzerine tartışma çıkı ve öğretmen Türk kökenli öğrencileri dersten çıkardı. Aynı konunun Tarih sınavında da karşılarına getirilmesine sinirlenen Mustafa sınav kağıdına, « Soykırım yapılmamıştır, yapıldıysa da Ermeniler hak etmiştir » yazdı. « Hak etmişlerdir » kelimesinin altını çizdi.

Bunun üzerine sinirlenen Tarih öğretmeni okul yönetimine başvurdu ve Mustafa’ya 2 gün okuldan uzaklaştırma cezası verildi. Ayrıca son derece sert ifadelerle hazırlanan bri de ödev veren Tarih öğretmeni yazılı olarak verdiği ödev kağıdında « Sorkırımı kabul eden ve Ermeni diyasporasından kişilerle görüşerek sözlü tanıklıklara yer veren » bir ödev hazırlanmasını istedi. Öğretmen Mustafa’ya kaynak olarak da sınırlama getirerek Türkçe kaynaklardan yararlanmasını yasakladı.

Mustafa’nın babası oğlunun « haketmişlerdir » lafını kullnmasından üzüntü duyduklarını ancak soykırım yapıldığının kabul edilmesi için baskıda da bulunulamayacağını söyleyerek bölgedeki türk sivil toplum örgütü COJEP’e başvurdu. COJEP de, Fransa’da inkarı suç sayan bri yasa bulunmadığını, Mustafa’nın kabule zorlanamayacağını yazdı. Ancak tarih öğretmeni ödevde ısrar edince konu medyayay yansıdı. Türk medyası ceza ehliyeti bile olmayan 13 yaşında bir çocuğun üzerine soykırım konusunda bu kadar gidilmesini eleştiren haberlere genişçe yer verine okul müdürü Françis Vignola, baba Mehmet Doğan ile COJEP Başkan Yardımcısı Veysel Filiz’i odasında görüşmeye davet etti.

Bugün yapılan toplantıda müdür Vignola, evrensel değerler adına « soykırımın hak edildiği » görüşüne izin veremeyeceğini söyledi. Çaba Mehmet Doğan da « hak edilmiştir » sözünden dolayı üzgün olduğunu, oğlunun bu sözü bir anlık öfkeyle söylediğini belirtti. Ancak soykırımı kabul etmeyi öngören ödevi de hazırlamayacağını bildirdi. Mustafa’nın babası Mehmet Doğan’ın yanısıra olayı başından beri takip eden sivil toplum kuruluşu COJEP İnternatinal’in Başkan Yardımcısı Veysel Filiz de, okulun 13 yaşında bir çocuğun üzerine gitmektense, iki halkı yaklaştıracak ortak platformlar oluşturacak sivil girişimlere yönelinmesini istedi.

Sonuçta Müdür, Mustafa’nın hiçbir baskı olmadan okuluna devam edebileceğini ve tarih dersi de dahil tüm dersleri rahatlıkla izleyebleceğini söyleyince, tartışma taraflarıbn uzlaşmasıyla sonuçlandı. Daha önce de Fransa’da belediye encümeni adayı olmak isteyinc Başkan tarafından “soykırımı kabule diyormusun” şeklinde sorguya çekilen Sırme Oran, Lyon Villeurban Belediye Başkanı’nı mahkemeye vermişti. Türiye’de protokol yakınlaşması sürerken Ermeni diyasporasının yoğun olduğu Fransa’da Mustafa’nın açtığı kıvılcım şimdilik söndü. Takkii bir dahaki kıvılcıma kadar...


XS
SM
MD
LG