Erişilebilirlik

Amerika'da Emeklilere Zam Yok


Amerika’da Sosyal Sigorta emeklileri 30 yıldan bu yana ilk kez zam alamayacak. 52 milyondan fazla yaşlı Amerikalı geçimini bu maaşla sağlıyor. Özel emeklilik fonlarının ve borsanın gerilemesiyle, sosyal sigorta maaşları birçokları için ana geçim kaynağı haline geldi. Amerika’nın Sesi ayakta kalmaya çalışan emeklilerle konuştu.

Örneğin 97 yaşındaki Anna Maiman 52 milyon sosyal sigorta emeklisinden biri. Maiman Amerika’ya 17 yaşındayken Polonya’dan göç etmiş. Eşi iki yıl önce hayatını kaybetmiş ve kendisi de bunaklık hastalığına yakalanmış. Maiman’a torunu Mike Maiman bakıyor. Anna Maiman’ın aylık geliri 1350 dolar. Buna sosyal sigorta maaşı ve eşinden kalan emekli maaşı da dahil. Maiman yaşına göre oldukça aktif. Torunu maaşına zam almamasının Maiman’ın yaşam kalitesini etkileyeceğini söylüyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu geçen yüzyılın başında kuruldu. Amacı yaşlı Amerikalıları yoksulluğa düşmekten korumak. Amerikalılar çalışma hayatları boyunca sigortaya ödeme yapıyor. Maaşlardaki yıllık artışı da tüketici fiyat endeksi belirliyor. CPI adlı bu endeks 2009'da yüzde 1,3 oranında düştü. Uzmanlar bu düşüşün nedeni benzin fiyatlarındaki azalma olarak görüyor.

Özel emeklilik ve sosyal sigorta uzmanı Nancy Altman ise CPI’ın yaşam pahalılığını ölçmek için inandırıcı bir endeks olup olmadığını sorguluyor. Altman tüketici fiyat endeksinin ev piyasası ve sağlık harcamalarını dikkate almadığını söylüyor. Sigorta maaşlarının artması gerektiğini savunan Altman, sigorta emeklilerinin maaşlarının çok düşük olduğunu ve zam yapılmazsa aldıkları paranın yoksulluğa düşmeden yaşamalarına yetmeyeceğini söylüyor.

Sosyal Sigortalar Kurumu yetkilileri aylık ortalama maaşın bin yüz elli dolar civarında olduğunu belirtiyor. Tek başına yaşayan emeklilerin yüzde 40’ı sadece bu maaşla geçiniyor. Başkan Barack Obama sigorta emeklilerinin maaşlarına kişi başına yılda 250 dolar acil zam istedi. Teklif şu anda Kongre’de görüşülüyor. Sigorta emeklileri için bu artış ayda 30-40 dolar zam anlamına geliyor.

XS
SM
MD
LG