Erişilebilirlik

Obama'nın Çin Ziyareti Devam Ediyor


Çin’de temaslarda bulunan Başkan Barack Obama bugün Şangay’da yerel yöneticiler ve üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.

Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Obama’nın konuşması sadece yerel televizyonlarda yayınlandı.

Konuşmasında Obama, küresel sorunlara çözüm bulunmasında Amerika ve Çin’in işbirliği yapması gerektiğini vurguladı. Obama bu sorunların başında iklim değişikliğine dikkat çekti ve dünyanın Amerika ve Çin’in atacağı adımlara baktığını söyledi.

Devletlerin yönetim şekillerini ihraç etmemsi gerektiğini söyleyen Obama, ancak Amerika’nın her zaman temel özgürlüklerin arkasında yer alacağını belirtti.

Tayvan konusunda Obama, Amerika’nın Çin’in toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu söyledi ve Çin – Tayvan ilişkilerinin gelişmesini umduğunu kaydetti. Ekonomik bağların gerginliğin azalmasına neden olduğunu hatırlatan Obama, Amerika’nın Tayvan’a silah satışı konusundaki bir soruyu yanıtlamadı.

Obama, Şanghay’daki temaslarının ardından Pekin’e geçti. Pekin’de Çin devlet başkanı Hu Jintao’la görüşecek olan Obama insan hakları ve dini özgürlükler konularını da gündeme getirmesi bekleniyor.

İki lider ayrıca Kuzey Kore meselesini, iklim değişikliği konusunu ve ekonomik ilişkileri ele alacak.

Bir trilyon dolar Amerikan hazine bonosu satın almış bulunan Çin, Amerika’ya en çok borç veren ülke durumunda.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çin’e borçlanma politikasının zamanla değişmesi gerektiğini, Başkan Obama’nın anladığını söyledi. Bir televizyon programında konuşan Hillary Clinton, Amerika’nın Çin’le olumlu bir işbirliğine sahip olduğunu ve bu ortaklığı daha da genişletmek istediklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı ayrıca, Çin’in Kuzey Kore’ye uluslararası yaptırımları kabul etmesi ve İran’ı, nükleer programı üzerinde konuşmaya teşvik etmesinin daha şimdiden olumlu sonuçlar vermeye başladığını da sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG