Erişilebilirlik

Domuz Gribiyle İlgili Son Araştırmalar


Domuz gribi virüsüyle ilgili yeni bir rapor yaşlıların bu hastalıktan muaf olmadığını ortaya koyuyor. Bir başka rapor da hamile kadınların aşı olması gereken öncelikli gruplardan biri olduğunu doğruluyor.

California’da yapılan araştırma, yaşlıların H1N1 virüsüne karşı bağışıklık gösterdiği iddiasını çürütüyor. Amerikan Tıp Derneği haftalık bülteninde yayınlanan araştırmaya göre domuz gribine yaşlılar da dahil olmak üzere herkes yakalanabilir. Araştırmayı yapan Doktor Janice Louie, California’da hastaneye kaldırılan yaklaşık bin hastanın durumunu incelemiş. Dr. Louie şöyle konuşuyor: “Bu araştırmanın en önemli mesajlarından biri H1N1 virüsünün komplike bir rahatsızlığa dönüşebileceğinin anlaşılması. Sağlıklı insanlar da hastalanabilir.”

Araştırma H1N1 virüsü taşıyan yaşlıların çoğunun hastaneye kaldırıldığını gösteriyor. Yaşları 70 ile 90 arasında değişen hastaların yüzde 20’si hayatını kaybetti. Birçok yaşlı hasta ise yoğun bakıma alındı. Bir başka bulgu, grip virüsünü kiloya bağlıyor. Dr. Janice Louie dikkati çeken bulgulardan birinin de hastaneye kaldırılanların çoğunun aşırı şiman olması olduğunu belirtiyor.

Doktorlar hamile kadınlarla çocukların ilk önce aşılanması gereken grup olduğunu söylüyor. Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre, aşı hamile kadınlara iyi bir koruma sağlıyor. Enstitüsü uzmanı Dr. Anthony Fauci şöyle konuşuyor: “Veriler 15 mikrogramlık tek doz aşı yapılan hamile kadınların tamamının koruma altına alındığını gösteriyor.” Dünya Sağlık Örgütü hamile kadınların domuz gribine karşı aşı olmaları çağrısı yapıyor. Hamile kadınların yanısıra bebekler de domuz gribi yüzünden ölüm riski taşıyor.

XS
SM
MD
LG