Erişilebilirlik

13 Kasım Amerikan Basınından Özetler


New York Times Ergenekon davası konusunda Türk kamuoyunun ikiye bölündüğünü ve gelişmelerin yurtdışında da yakından izlendiği yazıyor:

“Ergenekon davasının özünü oluşturan iddiaların ciddiyeti konusunda herkes aynı fikirde. Ancak sanıklarla ilgili sorulara çok farklı cevaplar almak mümkün. Kimilerine göre sanıklar, yetkililer tarafından istismar edilen zayıf bir yargı sisteminin mağdurları.Bazılarına göre ise, sanıklar, mutlaka adalet önünde hesap vermesi gereken ve hem hükümet hem de Türkiye için tehlike oluşturan kişiler. Dava, içinde aydınların, yargıçların ve iş adamlarının da bulunduğu laik kesimle, 2002’de iktidara gelmesinden bu yana etkisini daha da artıran dinci hükümet arasında sert bir çatışmayı da beraberinde getirdi. Bu süreç içinde, kendini laik Türkiye’nin koruyucusu olarak gören ve daha önce dört kez hükümet deviren ordu da, daha önce görülmemiş bir biçimde incelenmeye başladı.”

Los Angeles Times, PKK liderlerinden Murat Karayılan ile yapılan bir röportaja yer veriyor. Karayılan, hükümetin Kürt açılımını ve PKK’nın silah bırakmasını şu sözlerle değerlendiriyor:

“Eğer Türkiye barış konusunda ciddiyse, öncelikle bir iyi niyet göstergesi olarak devam eden askeri operasyonları durdurmalıdır. Ardından diyalog ve müzakere başlatılmalıdır. Ancak bundan sonra silah bırakmayı konuşabiliriz. Silah bırakmamıza yönelik bir çözüm veya barış girişimi, sürecin başında değil sonunda gündeme gelmelidir. Şu anda Türkiye’nin izlediği politika bizi tatmin etmiyor ve Türkiye’nin gerçekten barış isteyip istemediği konusunda şüphe içindeyiz. Kendi varlığımızı korumak için gereken her türlü önlemi almaya kararlıyız.”

Washington Post gazetesi, Başkan Barack Obama’dan Asya ziyaretinde ticari ilişkileri öne çıkartmasını istiyor. Gazete, Amerika’nın bölge ülkelerine karşı korumacı politikalara yönelmesini büyük bir hata olarak görüyor:

“Amerika’nın Asya’da rekabet edememesinin başlıca nedeni ticaret politikası, daha doğrusu ticaret politikası olmamasıdır. Asya ülkeleri kendi aralarındaki gümrük duvarlarını indirerek bir çeşit serbest ticaret bölgesi oluşturma yönünde adımlar atıyor. Asya-Pasifik bölgesi, dünyanın gayri safi hâsılasının yarısından fazlasını üretiyor. Küresel ticaretin yüzde 44’ü bu bölgede gerçekleşiyor. Amerika’nın birçok ihraç maddesi bu bölgeye gidiyor. Ancak Obama yönetimi, Amerika’nın ticaret politikasını yeniden canlandırmazsa, Amerika bu bölgeden dışlanacak. Bunu önlemenin ilk adımı olarak, Güney Kore ile imzalanan serbest ticaret antlaşması bir an önce onaylanmalıdır.”

Christian Science Monitor ise Obama’nın Asya ziyaretini askeri ve siyasi yönleriyle de değerlendiriyor. Gazete, bölgedeki gerginliklerin yerini işbirliğine bırakması için Amerika’nın devrede olması gerektiğini savunuyor:

“Doların değer kaybetmesi ve durgunluk nedeniyle Asya mallarının Amerikan pazarına eskisi kadar kolay satılamaması bölgede bir ekonomik boşluk yarattı. Çin, Japonya ve Hindistan şimdi bu boşluğu doldurmak için çaba harcıyor. Obama, Asya gezisi sırasında Amerika’nın hala istikrar sağlayıcı bir güç olduğu konusunda muhataplarını ikna etmelidir. Bölgedeki üç büyük ülke, Amerika’nın eskisi gibi belirgin bir güç olmasını zorlaştıracaktır. Ancak bu ülkelerin kendi içlerindeki nüfuz rekabeti ne kadar artarsa, Amerika’ya duydukları ihtiyaç da o kadar artacaktır.”

XS
SM
MD
LG