Erişilebilirlik

Atatürk Ölümünün 71. Yıldönümünde Anıldı


Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, ölümünün 71’nci yıldönümünde Türkiye’de ve Türkiye’nin dış temsilciliklerinde törenlerle anıldı. Anıt Kabir, 10 Kasım nedeniyle ziyaretçi akınına uğradı.

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Atatürk'ün vefatının 71'inci yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasında, "Atatürk ortak değerimizdir" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise "Yakın tarihimizde ülkenin birliğine ve bütünlüğüne yönelmiş tehditler, bizim bu topraklar üzerinde binlerce yıl boyunca oluşmuş kardeşliğimizi zedeleyememiştir, bundan sonra da asla zedelemeyecektir" dedi.

Başbakan Erdoğan, Kürt Açılımının görüşüldüğü Meclis Genel Kurul toplantısından çıkarken, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Atatürk’ü istismar ettiğini öne sürdü. Bu arada Meclis Genel Kurulu'nda Kürt Açılımı oturumunun Atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım'dan başka bir güne alınması için CHP ve MHP'nin verdiği önerilerin reddedilmesi tepki gördü. Meclis'te gergin anlar yaşandı, pankartlar açıldı.

Genel Kurul’da, CHP Grubu adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Atatürk’ün ölüm yıldönümünde açılımın görüşülmesinin ibret verici olduğunu vurguladı.

XS
SM
MD
LG