Erişilebilirlik

Türkiye-Fransa İlişkilerinde Yumuşama


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Paris’te, Fransız meslektaşı Bernard Kouchner ile Türkiye, Fransa ve Avrupa Birliği ilişkilerini görüştü.

Bakan Davutoğlu, sabah kahvaltısında Sarkozy’nin dış politika danışmanı Jean David Levitte ile bir araya geldi. Daha sonra Uluslararası Diplomasi Akademisi’nde ‘Türkiye’nin Avrupa vizyonunu’ anlatan bir konferans, ardından da, çalışma öğle yemeğinde Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile bir araya geldi. Davutoğlu ve Kouchner, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, Türkiye'nin AB üyelik süreci, İran, Orta Doğu, Afganistan, Balkanlar ve Kafkasya'daki gelişmeler ve ikili ilişkileri ele aldıklarını söylediler. Kouchner Türkiye ile ikili ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini, bunun için üst düzey görüşmeleri daha sıklaştıracaklarını ve önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gitmek istediğini dile getirdi. Bu arada iki bakanın görüşmesinde Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için bir çalışma grubu oluşturulması da gündeme geldi.

“El Beşir’i Biz Davet Etmedik”

Avrupa Birliği’nin Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in İSEDAK toplantısı için Türkiye’ye gelecek olmasına sert tepkisinin sorulması üzerine, Davutoğlu, El Beşir’in gelişinin uluslararası bir toplantı vesilesiyle olduğunu, Türkiye’nin daveti üzerine değil, İslam Kalkınma Örgütü’nün organizasyonuyla toplantıya katılacağını belirtti. Davutoğlu, “Türkiye burada ev sahibi konumundadır, İKÖ’ye üye olan bir ülkeye katıl yada katılma diyemez. Üye ülkeler doğrudan kendisi katılıp katılmayacağına karar verir,” dedi. Davutoğlu, Türkiye’nin daha önce de AGİT toplantılarında resmi olarak tanımadığı ülkelerin liderlerini ağırladığını hatırlattı.

EDF Nabucco’ya Giriyor

Gazetecilerin Nabucco projesine Fransa’nın dahil edilip edilmeyeceğine ilişkin bir soruya her iki bakan da ‘Nabucco projesine Fransa’nın enerji devi Gaz de France’in dahil edileceği’ yanıtını verdiler. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, enerji güvenliği açısından Nabucco’ya ne kadar fazla katılım olursa o kadar verimli sonuç alınacağını belirterek, “Fransa da önemli enerji aktörlerinden birisidir. Nabucco kapalı bir sistem değildir. Aksine ne kadar katılım olursa bizim için o kadar iyidir,” dedi.

Soru üzerine Türkiye’nin Afganistan’a Fransız askeri uçuşları için hava sahasını açtığı haberini her iki bakan da teyit etti.

‘Başlıklara Engel Olmayacağız’

Toplantıda Kouchner’e Türkiye ’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik görüşmelerinde Fransız engelinin devam edip etmeyeceği de soruldu. Kouchner bu soruya da, daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e de söyledikleri gibi Fransa’nın yeni başlıkların açılması konusunda engel olmayacağı” yanıtını verdi. Davutoğlu da iç politikaya bakarak diplomasi yapılsaydı Türkiye’nin Ermenistan ile protokol imzalayamayacağını, Fransa’nın da daha uzun vadeli bir diplomasi yürütmesini beklediklerini söyledi. Bakan Davutoğlu Türkiye'nin tam üyelikten başka hiçbir alternatifi kabul etmeyeceğinin altını çizdi.

'To Loose or Not to Loose'

Ahmet Davutoğlu, Uluslararası Diplomasi Akademisi’ndeki “Türkiye’nin Avrupa Vizyonu” konulu konferansta Konferans moderatörü emekli büyükelçi François Dopffer’in “Burada uzmanlar ve medya aynı tehlikeye dikkat çekiyor. Avrupa Türkiye’yi kayıp mı ediyor?” sorusuna “To loose or not to loose! Sorun bu değildir. Ortada bir kayıp ilişkisi değil ‘kazan-kazan ilişkisi vardır. Üç bacaklı bir masada mı daha güvenli yemek yersiniz, iki bacaklı masada mı. Türkiye’siz Avrupanın bacaklarından birisi eksik olacaktır. Eğer yemeğinizi üç bacaklı bir masada yerseniz sonunun iyi biteceğini bilirsiniz, ama iki bacaklı bir masada sonunun ne olacağını kestiremezsiniz,” dedi.

Basın toplantısında Kouchner, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yeniden aday olmama kararını “Orta Doğu barışına bir tehdit” olarak niteledi. Her iki bakan da Abbas’ın kararının kesin olmadığını ümit ettiklerini söylediler. Davutoğlu acılar çeken Filistin halkının liderlerinin birlik göstermesi gerektiğini söyledi.

Sorular üzerine “Kıbrıs Rum kesiminin Barış planını reddetmeseydi Ankara Anlaşması sorunu olmazdı,” diyen Davutoğlu, bugün yeni bir barış olanağı olduğunu, Papandreu’nun ilk ziyaretini Türkiye’ye yamasından mutlu olduklarını, Yunanistan ile sadece ‘sıfır problem’ değil, maksimum ilişki istediklerini söyledi.

Davutoğlu’nun gezisine Ermeni ve İsrail gazeteciler başta olmak üzere Arap ve Ortadoğu ülkelerine mensup gazetecilerin gösterdiği ilgi de dikkat çekti.

XS
SM
MD
LG