Erişilebilirlik

Amerikalı Araplar ve Yahudiler Barış İçin Bir Araya Geldi


Amerika’da otuzdan fazla Yahudi ve Arap kuruluşun temsilcileri Başkan Obama’nın Ortadoğu barış girişimini desteklemek amacıyla geçenlerde Washington’da bir araya geldi. Toplantıya, yeni kurulan araştırma ve politika merkezi Arap-Amerikan Enstitüsü ile barıştan yana sesini duyurmaya başlayan Yahudi lobi kuruluşu J Street ev sahipliği yaptı.

Ortadoğu’da Filistinlilerle İsrailliler arasında çatışmalar alışılmış bir durum.

Amerika’da da, Arap ve Yahudi asıllı Amerikalılar birbirlerini düşman görür.

Ancak geçenlerde Arap ve Yahudi asıllı Amerikalılar Washington’da bir araya geldi. Her iki grup da Filistin-İsrail çatışmasına iki devletli çözümden yana olduklarını açıkladı.

Arap Amerikan Enstitüsü’nün Başkanı James Zogby bu iki kuruluşun uzlaşmasının, Kongre’ye, kısaca AIPAC olarak bilinen İsrail yanlısı lobinin görüşlerini sorgulama mesajı vermesi gerektiğini belirtti.

“İsrail’in ve Filistinlilerin çıkarlarının aynı olduğuna inanıyoruz. Başlıca soruları cevaplayacak, önemli tüm sorunlara karşılık verebilecek kapsamlı ve adil bir çözümün herkesin yararına olacağına inanıyoruz. Böyle bir durumla da karşı karşıyayız. AIPAC ‘İsrail yanlısıyım’ diyor, ama aslında İsrail’in çıkarlarına hizmet etmiyor. Kendisini ‘İsrail yanlısıyım’ diye tanıtan bu kuruluş aslında İsrail’i komşularıyla sürekli savaş halinde tutuyor.”

AIPAC bu iddiaya karşılık vermiyor ve Amerika-İsrail ilişkileri için çalışan benzersiz bir kuruluş olduğunu öne sürüyor.

Zogby Amerikalı Yahudi ve Arapların birlikte hareket ederek İsrail işgaline son verebileceğini ve böylece Amerika’nın yararına çalışmış olacağını belirtiyor.

Yahudi asıllı Amerikalıların kurduğu barış yanlısı J Street’in Başkanı Jeremy Ben Ami de bu görüşe katılıyor. O da işgalin Ortadoğu ve Müslüman dünyasını öfkelendirerek, Amerika’nın çıkarlarına zarar verdiğini belirtiyor.

“Gündemimizin en önemli maddesi barış ve güvenlik için ortam yaratmaktır. Amerika’nın genelinde ve Yahudi toplumu içinde bu gündemi destekleyen çok sağlam ve güçlü bir temelin bulunduğuna inanıyoruz.”

Başkan Obama’yı toplantıda Beyaz saray yetkililerinden Christina Tchen temsil etti. Tchen Başkan’ın barış için sağlam bir temel oluşturmaya çalıştığını söyledi:

“Arap, Yahudi ve Müslüman Amerikalılar olarak bu desteği Amerika’da oluşturmamız gerekir. Çünkü sadece Ortadoğu’dakilerin kalbini ve zihnini kazanmaya çalışmıyoruz. Burada, Amerika’da da değiştirilmesi gereken inanç ve düşünceler var.”

Yeni kuruluş İsrail’de de destek buldu. Ortadoğu Barış Diyalogu’nun kurucusu Richard Goodwin, İsrail’de 25 bin Arap ve Yahudi çocuğu biraraya getirip birbirlerinin deneyimini paylaşmasına yardımcı oldu:

“İsrail’deki okullarda Arap ve Yahudi çocuklar bir arada okumadığı için, 10-14 yaş arası bu çocukları bir araya getirip barış yürüyüşü düzenlemekle işe başladık.”

İster Washington’da isterse kutsal topraklarda olsun, bu tür girişimler Arap ve İsrailliler arasındaki uçurumu kapatıp barışçı bir gelecek için diyalogu başlatabilecek.

XS
SM
MD
LG