Erişilebilirlik

Demokrat Parti 3 Kasım Seçimlerini Yenilgi Olarak Kabul Etmiyor


Başkan Obama’nın Demokrat Partisi Salı günü iki eyalette yapılan valilik seçimini kaybetti. Muhalefetteki Cumhuriyetçiler seçimin, Obama’nın liderliği ve yönetimi konusunda referandum olduğunu iddia ediyor. Demokratlar ise bunu kabul etmiyor.

Cumhuriyetçiler Virginia’da açık farkla kazandı. Seçmen, Cumhuriyetçi Bob McDonnell’ı büyük farkla eyalet valiliğine seçti.

Demokrat Parti’nin kalesi New Jersey eyaletinde ise Cumhuriyetçi Chris Christie Demokrat Partili Vali Jon Corzine’i görevden uzaklaştırdı.

Cumhuriyetçi Parti’nin stratejisini belirleyen uzmanlar, adaylarının tarihi başarılar kazandığını söylüyor. Christie, New Jersey’de 12 yıldır seçilen ilk Cumhuriyetçi vali oldu. McDonnell ise, Virginia’da sekiz yılda seçilen ilk Cumhuriyetçi vali...

Barack Obama bu seçimde yoktu, fakat kaybeden iki vali adayı için kampanya yapmıştı. Siyasi gözlemci Ron Fornier iki seçimin kaybedilmesini, Başkan’a halk desteğindeki azalmanın işareti olarak görüyor.

Eyaletlerde yapılan kamuoyu yoklamaları halkı en çok kaygılandıran konunun ekonomi olduğunu gösterdi. Halk Obama’nın ekonomiyi canlandırma paketlerinin maliyeti ile yüksek işsizlik oranından kaygılı… Cumhuriyetçi Parti’nin Başkanı Michael Steele bu durumdan, Başkan’ın izlediği politikaları sorumlu tutuyor.

Steele, “Amerika, sağlık alanına hükümetin müdahalesini istemiyor. Amerika kendisine, hangi otomobile bineceğinin söylenmesini istemiyor. Amerika bankaları hükümetin idare etmesini istemiyor,” diye konuşuyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile diğer Demokrat liderler New Jersey ve Virginia valiliklerine değil, kuzey New York’taki Kongre üyeliği seçimine ağırlık verdiklerini söyledi.

Gözlemciler sonuçlardan her iki partiye de mesaj çıktığını söylüyor. Bu mesaj da, gelecek yıl yapılacak eyalet ve Kongre seçimlerine iyi hazırlanmak.

XS
SM
MD
LG