Erişilebilirlik

Afrika'nın Doğusu Açlığın Pençesinde


Afrika’nın doğusu, bir kez daha açlığın pençesinde. Birleşmiş Milletler, Etiyopya, Eritre, Somali, Kenya, Uganda ve Sudan’da toplam 20 milyon kişinin acil gıda yardımına ihtiyacı olduğunu açıkladı. Etiyopya’daysa yoksulluk ve kuraklık, hükümetin ve uluslararası yardım kuruluşlarının açlık çekenlere yardım etme çabalarını zorlaştırıyor.

Üç yıldır yetersiz yağış, Etitopya tarımına büyük darbe vurdu. Göller hızla kuruyor.

Küresel iklim modellerinin değişmesi, zaten varolan bir sorunu kronik hale getirdi. Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi, durumdan kaygılı:

Etiyopya’nın herhangi bir yerinde her zaman açlık çeken çocuklar var.

Fitsum Taeme, Etiyopya’nın açlıkla savaşında ön saflarda yer alıyor. 21 yaşındaki Fitsum, Care International adlı yardım örgütünün işlettiği sağlık merkezinde hemşire. 23 yaşındaki Meron Assefa’ysa İrlanda örgütü GOAL’da çalışıyor.

Fitsum ve Meron gibi binlerce görevli her gün yeni açlık vakalarıyla karşılaşıyor, tedavi edebileceklerini ediyor, durumu ağır olanları hastaneye sevkediyor.

Etiyopya’nın açlıkla mücadele stratejisinin parçası olarak her yıl 6 bin yeni hemşire yetiştiriliyor. Hızla yayılan sağlık merkezleri ağında görev yapan hemşireler, adeta bir ordu haline geldi.

UNICEF’in Etiyopya kolu başkanı Ted Chaiban, yeni merkezlerin yılda 40 bin hayat kurtardığını söylüyor:

“2007 yılında sağlık merkezi sayısı 200’ken şu anda özellikle acil ihtiyaç olan bölgelerde bu sayı 3 bin 200’e çıktı. Bir yıl içinde 150 ila 200 bin çocuğa bakabiliyoruz.”

Ancak gıda yetersiz. Dünya Gıda Programı’nın Etiyopya’da açlıkla baş etmek için yılsonuna kadar 120 bin metreküp ek gıdaya ihtiyacı var. Hükümete göre, önümüzdeki aylarda 6 milyon 200 bin kişinin gıda yardımına ihtiyacı olacak.

Etiyopya Afet Yardım Dairesi Başkanı Tadesse Bekele, çocukların, verem ve ishal gibi, açlık nedeniyle ortaya çıkan hastalıklardan öldüğünü, ancak açlık yüzünden ölmelerinin kabul edilemeyeceğini söylüyor:

“Sağlık sorunları nedeniyle ölümler olabilir, ancak kimse açlıktan ölmemeli. Bizim prensibimiz bu.”

Her gün yetersiz beslenme yüzünden birçok çocuğun yardım için başvurması nedeniyle Tadesse Bekele ve afet yardım örgütü, son derece meşgul.

Karsa kentinde hemşire Azeb Malke, verem semptomları olan çok sayıda küçük çocuğu yakındaki Bisidimo Hastanesi’ne sevk ettiğini söylüyor:

“Bisidimo Hastanesi’ne 80 çocuk sevkettik. Bunların yüzde 70’i verem hastası.”

Kuraklığın üçüncü yılının 2010’dan sonraki hasada kadar çok daha büyük zorluklara yol açacağı tahmin ediliyor.

Buarada binlerce genç Etiyopyalı hemşire mezun oluyor, açılan sağlık merkezi sayısı artıyor, gıda yardımı için de birçok ülke kesenin ağzını açmaya başlıyor.XS
SM
MD
LG