Erişilebilirlik

'Abbas Yeniden Aday Olmayacak'


Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas Ocak ayında yapılacak seçimlerde aday olma niyetinde olmadığını açıkladı. Abbas bu kararının "tartışmaya açık olmadığını" söyledi. Abbas'ın lideri olduğu el Fetih yetkilileri Abbas’ı bu kararından vazgeçirmeye çalışıyor.

Mahmud Abbas, Filistin liderliğine getirildiği 2005 yılının Ocak ayından beri İsrail’le barışın sağlanması için çaba harcıyor. Amerika’nın barış konusundaki baskısına rağmen İsrail ve Filistin arasında bu yönde olumlu bir adım atılabilmiş değil.

Barış arayışları konusunda ilerleme sağlanamamasından yakınan Abbas, daha önce de istifa etme tehdidinde bulunmuştu.

Ortadoğu sorununa iki devletli çözüm bulunmasının mümkün olduğunu belirten Abbas, yine de zorluklara dikkati çekti.

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Abbas'la çalışmaya devam etmeyi umduklarını kaydetti. Cumartesi günü Abbas'la görüşen Clinton Filistinli liderin siyasi geleceğini de değerlendirdiklerini belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs Washington'un Abbas'a "derin saygı duyduğunu" vurguladı.

Abbas Ocak ayında genel seçime gidilmesini kararlaştırdı. Ancak seçimlerin Hamas'ın kontrolündeki Gazze'de de yapılması zor görünüyor. Hamas Abbas'ın seçim kararını tanımayacağını açıkladı.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Mısır'ın arabuluculuğuyla hazırlanan uzlaşma planını reddeden Hamas'ı sert bir şekilde eleştirdi. 2006 Parlamento seçimlerini kazanan Hamas ertesi yıl Gazze'yi kontrol altına almıştı.

Bu arada, Abbas, açıklamasında Amerika'nın İsrail'le Filistin arasındaki barış görüşmelerinin ön koşulsuz olarak başlama çağrısına şaşırdığını bildirdi. Obama yönetimi daha önce Abbas gibi İsrail'in yerleşim inşaatlarını durdurması gerektiğini savunuyordu. Filistinliler barış görüşmelerinin başlaması için yerleşim inşaatlarının durdurulmasını şart koşuyor.

2005 yılında Filistin yönetiminin başkanı olan Abbas barış görüşmelerine öncülük ediyordu.

XS
SM
MD
LG