Erişilebilirlik

Fransa'da '13 Yaşından Küçükler Gece Sokağa Çıkmasın' Önerisi


Fransa’da genç nüfusun suç işleme yaşının 12-13 yaş seviyesine düşmesi üzerine İçişleri Bakanı Brice Hortefeux, “13 yaşından küçüklerin gece sokağa çıkmasının yasaklanmasını” önerdi. Bakan’ın önerisi ülkedeki polis ve yargı sendikaları başta olmak üzere muhalefetin ve meslek gruplarının sert tepkisiyle karşılaştı.

Fransız siyasetinde birbirinden ilginç politik tartışmalar birbirini kovalıyor. Bundan önce Fransızların kimliklerini belirlemek için Milli kimlik tartışması başlatan Hükümet, şimdi de gençlerin şuç oranını azaltmak için 13 yaşından küçüklere sokağa çıkma yasağı önerisi getirdi. İçişleri Bakanı Brice Hortefeux, gençlerin suç işleme yaşının 12-13’e kadar indiğini belirterek, bunu engellemek için, daha önce suça karışan 13 yaşından küçük gençlerin sokağa çıkmasını yasaklamak taraftarı olduğunu açıkladı. Bugüne kadar göçmenlerle ilgili sert politikalarıyla tanınan bakan Hortefeux, gençlerin gece sokakta yalnız dolaşmasının çeteleri, uyuşturucu ticaretini ve şiddeti artırdığını söyledi.

Hortefeux’nün açıklaması Fransız kamuoyunda pekçok çevrede tepki uyandırdı. Ana muhalefet Sosyalist Parti lideri Martine Aubry, “Bu adam herkesle dalga geçiyor” diyerek, Bakan Hortefeux’nün “Ne zaman bir sorunla karşılaşsa işi yasayla çözmeye kalkıştığını vurguladı. Gençlerin suça bulaşması gibi küresel bir sorunun sokağa çıkma yasağı gibi basit önerilerle çözülemeyeceğine işaret eden Aubry, bunun yerine gençlerle diyalog içinde olacak, ailelerle konuşan, mahalleyi bilen ‘yakın polis’ uygulamasını hayata geçirmeleri gerektiğini söyledi.
Bakan Hortefeux’nün önerisine polislerden de destek gelmedi. Ülkenin en büyük polis sendikası Synergie Başkanı Jean-Claude Delage, böyle bir uygulamanın yaşama geçirilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Pratik olarak sokakta çocukların çevrilmesi, 13 yaşından küçük olup olmadıklarının belirlenmesi, suç işleyip işlemediklerinin araştırılması gibi işlemlerin olanağı olmadığını belirterek, “Diyelim ki tespit ettik, Ne yapacağız bu çocukları dışarıda diye gözaltına mı alacağız?” sorusunu yöneltti.

Bakanın yasak önerisine en sert tepki de yargı çevresinden geldi. Yargı Sendikaarı Federasyonu Başkanı Emanuelle Perreux, böyle bir kararın uygulamasının mümkün olmadığını, önerinin baskıcı bir politik anlayışın ürünü olduğunu söyledi. Hatta Bakan Hortefeux’yü demagoji yapmakla ve çocukları günah keçisi haline getirmekle suçladı. Oysa sorunun daha geniş bir perspektifle ele alınması gerektiğini vurguladı.

Bakan Hortefeux’ye tek destek kendi partisinden geldi. İktidardaki Halk Hareketi Birliği Bakan’ın önerisinin siyaseten cesur, çocukları korumak ve ülke güvenliği sağlamak açısından da yararlı olduğunu savundu.

Fransa’da 13 yaşın altındaki suç işleme oranı bir yılda yüzde 5 artarak yüzde 18’e ulaştı. Çocukların özellikle genç kızların, çetelere ve eroin ticaretine katılmaları ve okullardaki şiddet olaylarının atması hükümeti önlem almaya itiyor. Ancak bakan Hortefuex’nün önerisine tepki, sokağa çıkma yasağının şimdilik etkili yöntem olmadığını gösteriyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG