Erişilebilirlik

4 Kasım Amerikan Basınından Özetler


Christian Science Monitor Amerika’nın diyalog çağrısına rağmen İran ve Kuzey Kore’nin nükleer programlarına devam ettiğini yazıyor. Gazete, Başkan Barack Obama’yı bu iki ülkeye karşı daha sert davranmaya çağırıyor:

“Obama’nın nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya hedefine ulaşabilmesi için İran ve Kuzey Kore ile sadece konuşması yetmez. Bir Amerikan başkanının sahip olduğu gücü de kullanması gerekir. Obama Batının belirttiği koşulları yerine getirmesi için İran’a net bir süre tanımalıdır. Ayrıca bu ay sonunda Çin’e yapacağı ziyarette, Pekin’in Kuzey Kore üzerindeki etkisini kullanmasını istemelidir. Çin, ayrıca İran’la giderek artan ticaretini de frenlemelidir. Diğer ülkelerdeki desteği azalmaya başlamadan önce Obama’nın İran ve Kuzey Kore’yi nükleer programlarından vazgeçmeye zorlayacak yoğun bir diplomatik çabaya girmesi gerekiyor.”

Washington Post Washington ile Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai arasında karşılıklı bir güven bunalımı yaşandığını ve bunun aşılması gerektiğini yazıyor:

“Obama yönetiminin Karzai ile yapıcı bir ilişki geliştirmesi şart. Bush yönetimi de 2007 yılında Irak’ta benzer sorunlarla karşılaşmış ancak Irak’ın sorunlu yöneticileriyle birlikte çalışmanın bir yolunu bulmuştu. Özel görüşmelerde sert ifadeler kullanılması işe yarayabilir, ancak bu tür ifadelerin kamuoyu önünde kullanılması ters tepebilir. Amerikan askerlerinin ve Amerikan yardımının bir işe yarabilmesi için, Karzai’nin Amerika tarafından Taleban’a karşı yüzüstü bırakılmayacağına güvenmesi gerekir. Amerikalı komutanların Afganistan’daki asker sayısının artırılması yönündeki talebine rağmen, Obama’nın hala bu konuda bir karar vermemiş olması göz önüne alınırsa, Amerika’ya güvenmediği için Karzai’yi suçlamak adil bir yaklaşım olmaz.”

Boston Globe gazetesi Irak’ta el Kaide’nin bombalı saldırılarını artırmasını, örgütün giderek güç kaybetmesine bağlıyor. Gazete, saldırıların korkulduğu gibi mezhep çatışmalarına yol açmadığına dikkat çekiyor:

“Son bombalama eylemleri, Iraklı siyasi ve dini liderlerin seçimlerin zamanında yapılması için ortak bir çabaya girmesini sağladı. Irak halkı, El Kaide’nin körüklemeye çalıştığı mezhep ayrılıklarını artık bir kenara bırakıyor. Ortak bir ulus olma ve ortak yönetim kavramlarını öne çıkartıyor. El Kaide’nin kanlı eylemleri, örgütün gerçek yüzünün sadece Iraklılar tarafından değil bütün Müslümanlar tarafından görülmesini sağlıyor. El Kaide, çok uluslu bir hilafet kurma fantezisi için, masum insanları katlediyor. Amerika, İslam dünyasındaki bu çatışmaya ne kadar az katılırsa, El Kadie’nin varlığını sürdürme ihtimali de o kadar azalacaktır.”

New York Times Obama yönetiminin askeri harcamaları dizginlemek istemesini destekliyor. Gazete bu reformu, stratejik gerçeklerin güçlü silah lobisine karşı zaferi olarak görüyor:

“Başkan Obama’nın geçen hafta onayladığı 680 milyar dolarlık savunma bütçesi, çağdışı kalmış, gereksiz, düşük performanslı ve ordunun ihtiyaçlarını fazlasıyla aşan birçok silah sisteminin üretimine son veriyor. Bütün bu kesintilere rağmen, Irak ve Afganistan savaşları nedeniyle bu bütçe bile tarihin en yüksek bütçelerinden biri. Ayrıca yapılan kesintiler, ileride daha kararlı adımlar atılmasının önünü açıyor. Obama yönetimi, ordunun harcama alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik adımlar da atıyor. Gelecek yıl Kongre ara seçimlerine gidileceği için, bu reformları sürdürmek büyük bir siyasi cesaret gerektirecek.”


XS
SM
MD
LG