Erişilebilirlik

Clinton: 'İran'a Sunulan Koşullar Değişmeyecek'


Dışişleri Bakanı Hillary Clinton İran’a yapılan, elindeki ham uranyumunun ülke dışında zenginleştirilmesi önerisinin değişmeyeceğini açıkladı. Fas’ın Marakeş kentinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Clinton, tüm dünyadan soyutlanmayı istemiyorsa, İran’ın bu çok önemli kararı almasını istedi.

İran, Clinton’un bu konuşmasından önce Birleşmiş Milletler’in desteklediği uranyum zenginleştirme önerisi konusunda daha çok görüşme istedi.
İran’ın Uluslararası Atom Enerji Dairesi’ndeki temsilcisi Ali Aşgar Sultaniye Tahran’ın Viyana’da yeni tur görüşmelere hazır olduğunu açıkladı.

Daha önce Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki, Enerji Dairesi’nden İran’ın düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyumunun çoğunu Rusya’ya gönderme önerisini değerlendirmek üzere teknik komisyon kurmasını istemişti. Uranyum Rusya’da işlendikten sonra nükleer araştırma reaktöründe yakıt olarak kullanılmak üzere İran’a gönderilecek.

Bu arada İngiltere, Fransa ve Rusya dışişleri bakanları İran’dan uranyum zenginleştirme önerisine bir an önce yanıt vermesini istedi.

Moskova’da bir araya gelen İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Fransa Dışişleri bakanı Bernard Kouchner ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov İranlı yetkililerin BM planını onaylamasını umduklarını kaydetti.

Bazı İranlı parlamenterler, İran’ın uranyumunu geri alacağı yolunda garanti olmadığı gerekçesiyle önerinin reddedilmesini istiyor.

XS
SM
MD
LG