Erişilebilirlik

Çocuk Yaşta Kanser Geçirenler Büyük Risk Altında


Amerika’da çocuk kanserleri üzerinde araştırma yapan bir örgüt, her yıl dünyada 160 bin çocuğa kanser teşhisi konduğunu bildiriyor. Kanseri yenme ve hayatta kalma şansı gelişmiş ülkelerde daha yüksek. Ancak Amerika’da yapılan büyük bir araştırma, çocukken kansere yakalanan ve yetişkinliğe adım atan kişilerin, gereken tıbbi muayeneleri ve kontrollerini zamanında yaptırmadıklarını gösterdi. Uzmanlara göre bu durum, çocuklukta kansere yakalananları, yetişkinlikte başka hastalıklara açık hale geritiriyor.

Çocukken lösemiye yakalanan Kelly Krauel’e, göreceği kemoterapi ve radyoterapi tedavisi nedeniyle çocuk sahibi olamayacağı söylenmiş. Büyüdükçe başka sorunlar yaşayan Krauel, cilt, tiroid ve meme kanserlerine yakalanmış. Doktorlar, 20 yıl önce kanserle mücadele için aldığı zehirli kimyasalların, Krauel’de yetişkinlikte başka sağlık sorunlarının ortaya çıkma riskini de arttırdığını düşünüyor. Çocukluk Kanserlerini Yenenler Araştırması, 1970 ve 1986 yılları arasında kanser teşhisi konan çocukların tedavisini ele almak üzere 1993’te başladı. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre o dönemde kullanılan kemoterapi, radyasyon ve diğer ilaçlar, erken menopoz, felç ve başka kanserlere yol açabiliyor. Kelly Krauel, düzenli olarak kanser taramasından geçiyor.

Çocukken kanser geçiren ve araştırmaya katılanların yüzde 90’ıysa düzenli kolonoskopi, yüzde 75’inin cilt kanseri taraması, kadınların yüzde 50’siyse mamogram yaptırmıyor. Kalın bağırsak, meme ve cilt kanserleri, kanser tedavisi olan çocuklara verilen radyasyon miktarına bağlanıyor. Georgetown Üniversitesi Lombardi Kanser Merkezi’nden Doktor Azize Şad, düzenli muayenenin önemini vurguluyor. Şad şöyle konuşuyor: “İleride kansere yakalanacağınız gerçeğini değiştiremeyebilirsiniz ancak erken teşhis ve tedavi işinizi kolaylaştırabilir.”

Çocuk kanser hastalarının yetişkinliğe adım attıktan sonra da doktorlarıyla iletişim içinde olmaları çok önemli. Ulusal Kanser Enstitüsü uzmanları, son 20 yılda çocuk kanserlerinin tedavisinde önemli ilerleme sağlandığını söylüyor. Bu süre içinde tedavi gören çocukların gelecekteki sağlık durumlarının daha iyi olacağı tahmin ediliyor.

XS
SM
MD
LG