Erişilebilirlik

Dünyada Açlık Sorunu Artmaya Devam Ediyor


Dünya Gıda Günü nedeniyle 16 Ekim’de bir rapor yayınlayan Birleşmiş Milletler, açlık sorununun giderek büyüdüğüne dikkat çekti. Rapor, Birleşmiş Milletler’in 2015 yılına kadar gıda yardımına ihtiyacı olanların sayısını yarı yarıya azaltma hedefine de gölge düşürdü.

Hindistan’da küçük çocuklar yiyecek bulmak için çöplükleri karıştırıyor. Etiyopya’da birçok aç çocuk yaşam savaşı veriyor. İç burkan bu istatistikler açlık sorununu gözler önüne seriyor. Birleşmiş Milletler, tarihte ilk kez, dünyada bir milyardan fazla kişinin yetersiz beslendiğini bildiriyor. Son bir yılda bu sayı 105 milyon arttı. Bu da her gün dünyadaki 6 kişiden birinin aç kaldığı anlamına geliyor. Hindistan’da gıda yardım programı Oxfam’dan Avinaş Kumar, son 10-15 yılda durumun daha da kötüleştiğini söylüyor. Kumar şöyle konuşuyor: “Hindistan’da çocukların yüzde 47’si yeterli beslenemiyor.

Dünyada açlık çekenlerin üçte birinden fazlası Hindistan’da yaşıyor. Araştırmaya göre dünyanın en kalabalık yerleri olan Asya ve Büyük Okyanus ülkelerinde 642 milyon kişi açlık çekiyor. Afrika’nın güneyindeyse 265 milyon kişi aç yaşıyor. Sahra Çölü’nün güneyindeki ülkeler, hem ekonomik kriz, hem de yüksek gıda ve enerji fiyatlarından etkileniyor. Uluslararası Gıda Politikası Enstitüsü’nden Sureş Babu şöyle konuşuyor: “Açlığın son derece ciddi boyutlara ulaştığı bölgeler, en çok tehlikenin ve acil durumun başgösterdiği Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Burundi, Çad, Eritre, Sierra Leone ve Etiyopya.”

Concern Worldwide adlı yardım örgütünün Kenya bölge koordinatörü Ann O’Mahony, 13 Afrika ülkesinde son bir yılda açlık seviyesinin arttığını söylüyor. Güney Afrika ülkelerinin en yüksek risk altında olduğunu belirten O’Mahony, bu bölgenin reformlara, etkileşime ve desteğe de en fazla ihtiyaç duyulan bölge olduğuna dikkat çekiyor. Açlık sorununun büyümesi, Dünya Gıda Günü’ne de gölge düşürdü. Küresel açlık konusunda dünyayı bilinçlendirmeyi amaçlayan bir günde daha güzel haberler bekleniyordu. Birleşmiş Millerler, açlık çekenlerin sayısını 2015 yılına kadar yarı yarıya azaltmayı amaçlarken yeterli beslenemeyenlerin sayısının arttığı görülüyor. Uzmanlar, durumu düzeltmek için tarıma daha fazla yatırım yapılması gerektiğini söylüyor. 2050 yılında 9 milyara çıkacak dünya nüfusunu beslemek için gıda üretiminin yüzde 70 oranında artırılması gerekiyor.

XS
SM
MD
LG