Erişilebilirlik

Avrupa Birliği Çek Cumhuriyeti'ne Boyun Eğdi


Brüksel’de bir araya gelen Avrupa Birliği liderleri, Lizbon Anlaşması’nı imzalamayan Çek Cumhuriyeti’nin koşullarını kabul etti.

Avrupa Birliği anayasası yerine geçecek Lizbon anlaşmasını 27 üyeden bir tek Çek Cumhuriyeti onaylamadı.

Brüksel’deki zirvede bir araya gelen Avrupa Birliği liderleri oldukça zorlu geçen müzakerelerin ardından özellikle Lizbon Antlaşması’nın geleceği açısından çok önemli bir kavşağı dönmeyi başardılar. Avrupa Birliği’nin gelecekteki kurumsal işleyişi açısından büyük öneme sahip olan bu belge Çek Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’un engeline takılmış durumda. 27 ülke özellikle de Dönem Başkanı İsveç günlerdir Klaus’u ikna etmenin yollarını arıyordu.

Dün gece geleneksel bir Avrupa Birliği yöntemi olan al-ver taktiğiyle Klaus tatmin edildi. Klaus’un en büyük endişesi Lizbon Antlaşması’yla bağlayıcı hale gelecek olan Temel Haklar Şartı aracılığıyla 2. Dünya Savaşı sonrası yerlerinden edilen Almanların eski mülkleri üzerinde hak iddia etme olasılığıydı. İsveç, Klaus’un isteği doğrultusunda Temel Haklar Şartı’nda Prag’a ayrıcalık tanınması konusunda diğer üyeleri ikna etti.

Zirve sonrasında basın toplantısı düzenleyen İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, varılan uzlaşıyla birlikte onay sürecinin önünün açık olduğunu vurguladı. Anlaşmaya varılması Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Barroso, Çek Anayasa Mahkemesi’nin itiraz etmeyeceği varsayılarak Lizbon Antlaşması’nın çok yakında yürürlüğe gireceğini söyledi.

Dün gece Çek Cumhuriyeti’ne tanınan ayrıcalığın benzerleri belgenin müzakere aşamasında İngiltere ve Polonya’ya da tanınmıştı. Gelinen aşamada ise Avrupa Birliği ülkelerinin en büyük korkusunu verilecek bu ayrıcalığın Lizbon Antlaşması’yla ilgili yeni bir onay sürecini başlatıp başlatmayacağı oluşturuyordu.

Bu konudaki net açıklama Reinfeldt’ten geldi. İsveç Başbakanı alınan kararın yeni bir onay sürecini başlatmayacağını söyledi.

Aslında zirvenin en popüler konusu Avrupa Birliği’nin ilk başkanının kim olacağıydı. Bu makam için başta eski İngiltere Başbakanı Tony Blair olmak üzere ortada çok sayıda isim dolaşıyor. Yaşanan isim enflasyonuna rağmen resmen adaylığını açıklayan kimsenin olmaması da bu konuda henüz netleşme olmadığının göstergesi.

Reinfeldt, Lizbon Antlaşması’nın onay sürecinin tamamlanmasını beklemekten yana olduklarını belirterek konunun bu zirvede tartışılmadığını söyledi. AB liderleri bu konuyu önümüzdeki ay düzenlenecek olan özel bir zirvede masaya yatıracaklar.

AB liderleri bugün zirvenin ikinci ve son gününde iklim değişikliğiyle mücadele konusunda fakir ülkelere yapılacak mali destek üzerinde uzlaşma sağlamaya çalışacaklar.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG